Արցախի պետական ինստիտուտները գործում են՝ ի՞նչ անեն. լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում ԱՀ պետական ինստիտուտների գործունեությունը շարունակելուն։
«ՀՀ կա և ՀՀ պետական ինստիտուտները գործում են, և ի՞նչ ֆունկցիա պետք է իրականացնեն»,-հարցրեց նա։ Դիտարկմանը, թե պետք է պաշտպանեն արցախահայության իրավունքները՝ նախագահն արձագանքեց, որ արցախահայության իրավունքները ՀՀ-ն պաշտպանում է։ Իսկ հարցին, թե նրանց Արցախ վերադարձի համար ի՞նչ քայլեր է անում ՀՀ-ն՝ Խաչատուրյանն ասաց, որ քննարկումների մեջ է։
Ի պատասխան հարցին, թե Արցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչելուց հետո ինչպե՞ս է քայլեր ձեռնարկելու՝ Վահագն Խաչատուրյանը պնդեց, որ ՀՀ-ն Արցախը չի ճանաչել Ադրբեջանի մաս։ «Ադրբեջանի մաս ՀՀ-ն ճանաչել է 1991թ.-ին»,-ասաց նա։
Հարցին, թե այդ դեպքում ինչու Ալիևը չէր վերցնում Արցախը այս 30 տարիների ընթացքում, ՀՀ նախագահն արձագանքեց. «Թող վերցներ, երևի չէր կարողանում»:

Ваагн Хачатурян: Для чего должны функционировать государственные институты Арцаха?
Для чего должны функционировать государственные институты Арцаха? Об этом заявил президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в беседе с журналистами, отвечая на вопрос, как он относится к продолжению деятельности государственных институтов Республики Арцах.
"Республика Армения существует и государственные учреждения Республики Армения функционируют, и какую функцию они должны выполнять?" - спросил он. На утверждение, что они должны защищать права арцахцев, президент ответил, что Республика Армения защищает права армян Арцаха. А на вопрос, какие шаги предпринимает Армения для их возвращения в Арцах, Хачатурян ответил, что ведет переговоры.
На вопрос, какие шаги она предпримет после признания Арцаха частью Азербайджана, Ваагн Хачатурян заявил, что Республика Армения не признала Арцах частью Азербайджана. "Республика Армения признала его частью Азербайджана в 1991 году", - сказал он.