«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շաբաթ օրը Նիկոլ Փաշինյանն Արմավիրում ՔՊ կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստ է անցկացրել, որի մասին նաեւ պաշտոնական հաղորդագրություն տարածվեց․ «Նիստին մասնակցել են կուսակցության Արմավիրի մարզի տարածքային կազմակերպությունների անդամները, մարզպետը, համայնքապետեր, պատգամավորներ եւ կուսակցության վարչության անդամներ։ Քննարկվել են կուսակցության գործունեությանն առնչվող հայեցակարգային եւ գաղափարախոսական բնույթի հարցեր։ Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ուղենիշային ելույթով»։
Նախաձեռնող խումբը կամ, այլ կերպ ասած՝ կուսակցական ակտիվը, ինչպես հայտնի է, ամեն հինգշաբթի հավաքվում է ՔՊ երեւանյան գրասենյակում եւ քննարկում տարբեր հարցեր: Այս անգամ Փաշինյանը որոշել է խախտել ավանդույթը այն պատճառաբանությամբ, թե ինքը դժգոհություններ է ստացել մարզերի կուսակցականներից, թե իբր մինչ ուզում են գրանցվել նախաձեռնող խմբի նիստերին մասնակցելու համար, տեղերը լրացած են լինում: Բանն այն է, որ ՔՊ գրասենյակի դահլիճը սահմանափակ է, եւ մի քանի տասնյակ մարդ է միայն մասնակցում կուսակցական հավաքներին, ուստի Փաշինյանը որոշել է ինքն այցելել մարզեր եւ հանդիպել տեղի կուսակցականների հետ, լսել նրանց խնդիրները։
Իրականում, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝  ֆորմատի փոփոխության ավելի ծանրակշիռ պատճառներ կան, բացի տեղի խնդիրներին ծանոթանալը, նա փորձում է մարզերում տրամադրությունները ստուգել եւ կողմնորոշվել իր վարկանիշի ու դիրքի ամրության հարցում»։

«Грапарак»: Пашинян решил сам посетить области
Газета "Грапарак" пишет: "В субботу Никол Пашинян провел в Армавире заседание инициативной группы партии "Гражданский договор", о чем также было распространено официальное сообщение. "В заседании приняли участие члены территориальных организаций Армавирской области, губернатор Армавира, руководители общин, депутаты и члены правления партии. Были обсуждены вопросы концептуального и идеологического характера, касающиеся деятельности партии. Премьер-министр Никол Пашинян выступил с заявлением».
Инициативная группа или, иными словами, актив партии, как известно, собирается каждый четверг в ереванском офисе партии "Гражданский договор" и обсуждает различные вопросы. На этот раз Пашинян решил нарушить традицию на том основании, что к нему поступают жалобы от партийцев областей о том, что к моменту, когда они хотят зарегистрироваться для участия в заседаниях инициативной группы, места уже заняты. Дело в том, что зал офиса "Гражданского договора" ограничен, а в партийных собраниях участвует всего несколько десятков человек, поэтому Пашинян решил сам посетить области и встретиться с местными партийцами, выслушать их проблемы.
На самом деле, по данным наших источников, есть более веские причины для смены формата, он помимо знакомства с местными проблемами пытается проверить настроения в областях и определиться своим рейтингом и прочностью позиции".