Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ համարձակ է եղել, հասկացրել է՝ չի ցանկանում, որ Հայաստանը լիովին կախված լինի Ռուսաստանից, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
«Ես կասեի, որ վարչապետ Փաշինյանը շատ համարձակ է եղել, հասկացրել է՝ ցանկանում է, որ Հայաստանն առաջ գնա սահմանների բացման և Արևմուտքի հետ հարաբերությունների բացման հարցում, չի ցանկանում, որ Հայաստանը լիովին կախված լինի Ռուսաստանից այնպես, ինչպես նախկին առաջնորդները ձգտում էին դա ունենալ»,- ասել է նա։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Փաշինյանը ձեռնարկել է մի շարք բարեփոխումներ, որոնք պետք է շատ խրախուսելի լինեն Հայաստանի քաղաքացիների համար, «քանի որ նրանք ձգտում են շարունակել այնպիսի արագ տնտեսական աճ, որն ունեցել են վերջին կամ երկու տարվա ընթացքում»։
«Եվ ես կարծում եմ, որ վարչապետ Փաշինյանը նաև համարձակ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի հարցում, որը թույլ կտա Հայաստանին կենտրոնանալ իր տնտեսական զարգացման վրա, կառուցել իր անվտանգային հարաբերությունները և ընդլայնել առևտուրը Կենտրոնական Ասիայից մինչև Թուրքիա, և այս ամենը մի բան է, որը մենք շատ կցանկանայինք տեսնել: Այնպես որ, Հայաստանին աջակցող ցանկացած փաթեթ ողջունելի է»,- նշել է Ջեյմս Օ՛Բրայենը։

Никол Пашинян был очень смел и ясно дал понять, что не хочет, чтобы Армения находилась в полной зависимости от России, об этом заявил на пресс-конференции помощник госсекретаря США Джеймс О'Брайен.
«Я бы сказал, что премьер-министр Пашинян был очень смел, он ясно дал понять, что хочет, чтобы Армения двигалась вперед в плане открытия своих границ и расширения отношений с Западом, что он не хочет, чтобы Армения полностью зависела от России, как это делали предыдущие лидеры», - сказал он.
По словам чиновника, Пашинян инициировал ряд реформ, которые должны воодушевить граждан Армении, «поскольку они продолжают быстрый экономический рост, которым они наслаждались в течение последних одного или двух лет».
«И я думаю, что премьер-министр Пашинян занимает смелую позицию и в отношении мирного соглашения с Азербайджаном, которое позволило бы Армении сосредоточиться на своем экономическом развитии, построить свои отношения в области безопасности и расширить торговлю из Центральной Азии в Турцию, и все это мы очень хотели бы увидеть. Поэтому любой пакет в поддержку Армении приветствуется», - отметил Джеймс О'Брайен.