Տարեց կինը մնացել է Հարությունագոմեր գյուղում․ ասում են՝ «ողջ է, միայնակ ապրում է լքված գյուղում»
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից սկսած Արցախի Մարտակերտի շրջանի Հարությունագոմեր համայնքում կրած կորուստների կողքին ուրախությամբ նշում են նաև հրաշքով փրկվածների մասին։
MediaHub-ը զրուցել է համայնքի ղեկավար Հենրիկ Սարգսյանի հետ, ով տեղահանումից հետո գյուղում մնացած 4 տարեցների հարցով ամեն օր հանդիպումներ է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ու միջազգային տարբեր կառույցների հետ։
«Սեպտեմբերի 19-ի գիշերը, որպես համայնքի պատասխանատու, տուն առ տուն այցելել ու հրահանգել եմ դուրս գալ, տարհանումը կազմակերպել է համայնքը՝ գյուղում մնացած երիտասարդների օգնությամբ։ Սակայն, 4 տարեց, այդ թվում՝ 1 կին, այդպես էլ չեն եկել՝ հակառակ մեր հորդորների։ Երբ գնացել ենք իրենց հետևից, անգամ տանը չեն եղել։ Մյուս օրն արդեն անհնար էր գյուղի կողմ գնալ, որովհետև տարածքն ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ էր», - ասել է նա։
Հարությունագոմերից տարհանվելուց հետո, Հենրիկ Սարգսյանը դիմել է Արցախում Կարմիր խաչի առաքելությանը և ռուս խաղաղապահներին։ Հետո փրկարարները գյուղի տարածքում որոնողական աշխատանքներ են իրականացրել, այնտեղ մնացած մարդիկ, որոնք հոգեկան-առողջական խնդիրներ են ունեցել՝ չեն հայտնաբերվել։
Համայնքի ղեկավարը չի բացառել, որ նրանք թաքնվել են, դուրս չեն եկել։
«Երբ տեղափոխվել ենք Հայաստան, այստեղից հորդորել եմ Կարմիր խաչին, գնալ ու գտնել հայր ու որդի՝ Շուրա և Ահարոն Նարիմանյաններին, Անդորա Մկրտչյանին և Սամվել Աղամալյանին։ Միջազգային կազմակերպությունը մոտ մեկ ամիս առաջ այցելել է նրանց, գտել ու իրենց ցանկությամբ վերադարձրել Հայաստան։ Բայց, 74-ամյա Անդորան չի եկել»։
Հենրիկ Սարգսյանն ասել է, որ 2 շաբաթ առաջ տեղեկություն է իմացել, որ նա ողջ է, ապրում է լքված գյուղում միայնակ։
Սեպտեմբերյան իրադարձությունների՝ պատերազմի ու բռնի տեղահանության ընթացքում, Հարությունագոմեր գյուղից հրաշքով 7 մարդ է փրկվել։ Փրկարարների օգնությամբ նրանք հայտնաբերվել ու տարհանվել են գյուղից, անտառներից և կամ դիրքերից։

Начиная с 19 сентября 2023 года, наряду с потерями, понесенными в общине Арутюнагомер Мартакертского района Арцаха, радостно отмечают и чудом выживших.
MediaHub побеседовал с главой общины Генриком Саргсяном, который ежедневно проводил встрчи с сотрудниками Международного комитета Красного Креста и различными международными структурами по вопросу четырех пожилых людей, оставшихся в селе после переселения.
«В ночь на 19 сентября я, как ответственное лицо общины, обходил дом за домом и приказывал им уйти. Община организовала эвакуацию при поддержке оставшейся в селе молодежи. Однако, несмотря на наши уговоры, 4 пожилых человека, в том числе 1 женщина, не приехали. Когда мы пошли за ними, их даже не было дома. На следующий день в село уже невозможно было зайти, потому что территория находилась под контролем азербайджанцев", - сказал он.
После переселения из Арутюнагомера Генрих Саргсян обратился к миссии Красного Креста в Арцахе и российским миротворцам. Потом спасатели провели обыск в районе села, оставшихся там людей, имевших проблемы с психическим здоровьем, не обнаружили.
Глава общины не исключил, что они спрятались и не вышли наружу.
«Когда мы переехали в Армению, я призвал Красный Крест отсюда отправиться и найти отца и сына Шуру и Аарона Нариманянов, Андору Мкртчян и Самвела Агамаляна. Международная организация посетила их около месяца назад, нашла и по их просьбе вернула в Армению. Но 74-летняя Андора не приехала».
Генрик Саргсян сообщил, что 2 недели назад узнал, что она жива и живет одна в заброшенной деревне.
В ходе сентябрьских событий, войны и вынужденного переселения из села Арутюнагомер чудом были спасены 7 человек. С помощью спасателей их находили и эвакуировали из села, лесов или боевых позиций.