Լարսի հարցում քաղաքական խնդիր չեմ տեսնում, ԵԱՏՄ-ում հրատապ խորհրդակցություն ենք հրավիրել. Քերոբյան
Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարեց, որ ուսումնասիրություններ են սկել ՌԴ գերատեսչության տարածած հաղորդագրության հիման վրա՝ հասկանալու համար, թե ինչքանո՞վ են ՀՀ տնտեսվարողների արտադրած ապրանքներն անհամապատասխան այն կարգավորումներին, որոնք ՌԴ-ն կիրառում է:
Հարցին, թե արդյո՞ք այդ հարցում քաղաքական  ճնշում կա՝ Քերոբյանը պատասխանեց. «Ես այդպես չէի ասի: Մեզ համար տաօրինակ է, որ մեկ տարվա մեջ 35 մեքենա է հետ վերադարձվում, և հետո 2 օրվա մեջ ևս 35 մեքենա է հետ վերադարձվում: Այն դեպքում, որ տնտեսվարողներն իրենք ապրանքների մեջ որևէ փոփոխություն չեն իրականացրել: Մենք ԵԱՏՄ շրջանակներում սկսել ենք գործողություններ, հրատապ խորհրդակցություն, որը տեղի կունենա առաջիկա երկու օրվա ընթացքում»:
Դիտարկմանը, թե իրեն քննադատում են, որ այսքան ժամանակ ՌԴ-ին, որպես ՀՀ-ից ամենաշատ արտահանող երկրի, այլընտրանք չեն ստեղծել և դրա համար էլ հիմա այս իրավիճակն ունենք՝ նախարարն արձագանքեց. «Ի՞նչ է նշանակում արտահանման այլընտրանք ստեղծել: Այսօր հնարավո՞ր չէ ապրանք արտահանել Իրաք, Արաբական Էմիրություններ: Արտադրողն ինքը պետք է բանակցի և արտահանի: Կառավարությունն աջակցում է, որ տասնյակ արտադրողներ գնան Չինաստան, Գերմանիա և այնտեղ ներկայացնեն իրենց»:

В ходе пресс-конференции с журналистами министр экономики Армении Ваан Керобян сообщил, что на основании сообщения, распространенного Россельхознадзором РФ, они начали изучать, чтобы понять, насколько продукция, производимая бизнесменами Армениии, не соответствует действующим нормам в РФ.
На вопрос, есть ли политическое давление в этом вопросе, Керобян ответил: «Я бы так не сказал. Странно, что в течение всего года возвращают 35 машин, а потом через два дня возвращают еще 35 машин, при этом качество товара не меняется. Мы созвали срочное совещание в рамках ЕАЭС, которое состоится в течение двух дней», — заявил Керобян.
На замечание, что его критикуют за то, что он не создал альтернативы России, как стране, которая больше всего экспортирует из Армении, и поэтому у нас сейчас такая ситуация, министр ответил: «Что значит создать экспортную альтернативу? Разве сегодня невозможно экспортировать товары в Ирак, Арабские Эмираты? Производитель должен вести переговоры и экспортировать сам. Правительство поддерживает десятки производителей, чтобы они поехали в Китай, Германию и представили себя там».