2020 թվականի պատերազմի ավարտին գերեվարված անձինք դեռևս գտնվում են Ադրբեջանում, որը խոսում է բանակցությունների ձախողումների մասին, հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց միջազգային իրավունքի մասնագետ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
«Որպես կանոն, տեղի է ունենում գերիների փոխանակում: Ավելին՝ միջազգայնորեն ընդունված են ժամանակավոր մարդասիրական դադարները, որոնց նպատակը գերիների և մարտի դաշտում ընկած զինծառայողների դիերի փոխանակումն է: Այս առումով, մենք տեսանք, որ թեև գոյություն ունի Ադրբեջանի ավտոնոմ պարտավորություն՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր գերեվարվածներին, սակայն դրանք չիրագործվեցին: Ավելին՝ Ադրբեջանն արհեստականորեն ստեղծեց միջադեպ, որի հիմնական նպատակը նոր գերեվարումներ ունենալն էր:
Այստեղ Հայաստանը փորձ չարեց ինքնուրույն մոտենալ ռազմագերիների խնդրին և բարձրաձայնել պատերազմական հանցագործությունների հանգամանքը: Հայաստանը, կարծես, ընդունեց այն խաղի կանոնները, որ գերիների ազատ արձակումը պետք է կապված լինի քաղաքական օրակարգում ներառված հարցերի հանգուցալուծման հետ: Եվ բոլոր դեպքերը, երբ ունեցանք ազատ արձակումներ, կապված էին քաղաքական պրոցեսների հետ», - նշեց Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ առանց քաղաքական պրոցեսների՝ Ադրբեջանը գերիների բաց չի թողնում. «Արդյունքում մենք ունենք իրավիճակ, երբ բոլոր գերիները պատանդ են պահվում քաղաքական պահանջների բավարարման նպատակով»:

Люди, захваченные в плен по итогам войны 2020 года, до сих пор находятся в Азербайджане, что говорит о провале переговоров, заявила на пресс-конференции специалист по международному праву, правозащитница Сирануш Саакян.
«Как правило, долежн был происходить обмен пленными. Кроме того, на международном уровне приняты временные гуманитарные перемирия, целью которых является обмен телами пленных и военнослужащих, павших на поле боя. В этом отношении мы увидели, что, хотя и существует автономное обязательство Азербайджана немедленно освободить всех удерживаемых лиц, оно не выполнено. Более того Азербайджан создал такую обстановку, чтобы захватить новых пленных.
В этом случае Армения не попыталась самостоятельно подойти к вопросу военнопленных и поднять вопрос о военных преступлениях. Армения, похоже, приняла правила игры, согласно которым освобождение пленных должно быть связано с решением вопросов, включенных в политическую повестку дня. И все случаи, когда у нас были освобождения, были связаны с политическими процессами", - отметила Саакян.
По ее словам, без политических процессов Азербайджан не освобождает пленных. «В результате мы имеем ситуацию, когда всех пленников держат в заложниках для удовлетворения политических требований».