Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքի շրջանակում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը հանդիպել են հայ-ադրբեջանական սահմանագծի Իջևանի ու Ղազախի հատվածում։
«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ եթե այս հանձնաժողովի ներկայացուցիչների նախկին հանդիպումների դեպքում զուգահեռաբար միջնորդական հարթակներում նաև քաղաքական բանակցություններ էին ընթանում, հիմա պատկերը փոխվել է։
Երբ պաշտոնական Բաքուն առաջարկեց առանց միջնորդների բանակցել, Երևանն, ըստ երևույթին, հասկացրեց, որ առանց միջնորդների պատրաստ չէ բանակցելուն, բայց և կոնտրառաջարկ ներկայացրեց՝ առաջարկեց սահմանազատման հանձնաժողովների հանդիպում անցկացնել հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Սուրեն Սուրենյանցի գնահատմամբ՝ նման քայլով պաշտոնական Երևանը մի կողմից, կարծեք թե, մերժեց Բաքվի առաջարկը, մյուս կողմից՝ ընդառաջ գնաց։
«Միտումը վտանգավոր է, եթե Ադրբեջանը սա նախադեպ ներկայացնի և պահանջի, որ այսուհետ քաղաքական բանակցություններն էլ առանց միջնորդների տեղի ունենան, դա կնշանակի Հայաստանի դիվանագիտական հերթական պարտություն։ Ուժային նման դիսբալանսի պայմաններում առանց միջնորդների բանակցելը նշանակում է քննարկել Հայաստանի կապիտուլյացիայի ճանապարհային քարտեզը»։

В рамках работы комиссий по вопросам безопасности и демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном вице-премьер Армении Мгер Григорян и вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев встретились на Иджеванском и Казахском участках армяно-азербайджанской границы.
В беседе с Aysor.am председатель партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц заявил, что если на предыдущих встречах представителей этой комиссии политические переговоры велись и на посреднических площадках, то сейчас картина изменилась.
Когда официальный Баку предложил вести переговоры без посредников, Ереван, видимо, дал понять, что не готов вести переговоры без посредников, но также представил встречное предложение, предложив провести заседание пограничных комиссий на армяно-азербайджанской границе.
По словам Сурена Суренянца, таким шагом официальный Ереван, с одной стороны, отверг предложение Баку, с другой - пошел навстречу.
"Тенденция опасная, если Азербайджан представит встречу как прецедент и потребует, чтобы отныне политические переговоры проходили без посредников, это будет означать очередное дипломатическое поражение Армении. Вести переговоры без посредников в условиях такого дисбаланса сил означает обсуждение «дорожной карты» капитуляции Армении.