Սկոպյեում ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳՆ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լորանս Բունի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության օրակարգին և առանցքային ոլորտներում գործնական համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի, առկա մարտահրավերների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ գործընթացն առաջ տանելու հնարավորությունն օգտագործելու նպատակով Հայաստանն անցյալ շաբաթ Ադրբեջանին է փոխանցել երկկողմ համաձայնագրի նախագծի առաջարկությունների փաթեթը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Ֆրանսիայի պետնախարարը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության հեռանկարների շուրջ:

В рамках 30-го Министерского форума ОБСЕ в Скопье министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с госсекретарем по делам Европы при МИД Франции Лоуренс Бун.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с повесткой политического диалога между двумя странами и практического сотрудничества по ключевым направлениям.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности, существующим вызовам. Были также упомянуты шаги, предпринятые в направлении регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Мирзоян подчеркнул, что, чтобы использовать возможность для продвижения процесса, Армения на прошлой неделе передала Азербайджану пакет предложений проекта двустороннего соглашения.
Министр иностранных дел Армении и госсекретарь Франции обменялись идеями по вопросам повестки партнерства Армения-ЕС, перспективам сотрудничества на многосторонних площадках.