Սկոպյեում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի տարեկան նիստի ժամանակ Մոլդովայի պատվիրակությունը Ռուսաստանին կոչ կուղղի դուրս բերել իր զորքերը Մերձդնեստրից, հայտարարել է Մոլդովայի արտգործնախարար Նիկոլայ Պոպեսկուն։
«Հաստատել եմ մեր տարածքից Ռուսաստանի Դաշնության զորքերի դուրսբերման անվերապահ անհրաժեշտությունը, դրանով  նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն մերձդնեստրյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման համար»,- գրել է Պոպեսկուն Տելեգրամի իր ալիքում։
Ռուս խաղաղապահները Մերձդնեստրի հակամարտության գոտի են մտցվել 1992 թվականի հուլիսի 21-ին Մոլդովայի հետ Մերձդնեստրի հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո։ Տարածաշրջանում տեղակայված է նաև ռուսական զորքերի օպերատիվ խումբը՝ բաղկացած մոտ 1 000 սպաներից ու զինվորներից։ Քիշնևը պահանջում է այն փոխարինել միջազգային մանդատով օժտված քաղաքացիական առաքելությամբ։ Տիրասպոլը դեմ է Քիշնևի այս դիրքորոշմանը։

Делегация Молдавии на ежегодной встрече Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в Скопье призовет Россию вывести свои войска из Приднестровья. Об этом заявил ее глава, министр иностранных дел и европейской интеграции Николай Попеску.
"Подтвердил необходимость безоговорочного вывода войск Российской Федерации с нашей территории, создав тем самым благоприятные условия для исключительно мирного разрешения приднестровского конфликта", - написал Попеску в Telegram-канале
Российские миротворцы были введены в зону приднестровского противостояния после подписания с Молдавией 21 июля 1992 года соглашения по мирному урегулированию конфликта в Приднестровье. Это позволило остановить боевые действия между молдавской полицией и приднестровским ополчением. В настоящее время российские военные поддерживают мир в регионе вместе с голубыми касками Молдавии и Приднестровья.