Նոյեմբերի 29-ին Սկոպյեում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի ընդլայնման հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը և Ժոզեպ Բոռելը հանգամանալից անդրադարձել են այդ ուղղությամբ առկա հեռանկարներին և գործադրվող ջանքերին՝ ի նպաստ ՀՀ-ԵՄ առավել մերձեցման և քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքների ապահովման։
Անդրադարձ է կատարվել ԵՄ և ԵՄ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Երևանում և Բրյուսելում վերջին շրջանում կայացած արդյունավետ քննարկումներին՝ արձանագրելով ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ օրակարգի կյանքի կոչման հարցում կողմերի ունեցած պատրաստակամությունը, իրականացվող քայլերը։
Ի շարունակություն հոկտեմբերին Գրանադայում ունեցած հանդիպման՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչը քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգության հարցեր։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ նկրտումների զսպման, տարածաշրջանային ներառական ծրագրերի իրագործման և հարատև կայունության հաստատմանն ուղղված դիվանագիտական ջանքերի կարևորությունը։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:
Անդրադարձ է Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների կայոուն ներգրավածությամբ։

29 ноября в Скопье министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
На встрече были обсуждены вопросы расширения повестки партнерства Армения-ЕС. Арарат Мирзоян и Жозеп Боррель подробно обсудили существующие перспективы в этом направлении и прилагаемые усилия в пользу более тесного сближения Республики Армения-ЕС и обеспечения ощутимых результатов для граждан.
Была отмечена результативная дискуссия, состоявшаяся недавно в Ереване и Брюсселе с участием представителей ЕС и стран-членов ЕС․
В продолжение встречи, состоявшейся в октябре в Гранаде, министр иностранных дел Армении и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности обсудили вопросы безопасности на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян подчеркнул важность дипломатических усилий, направленных на территориальную целостность и суверенитет Республики Армения, пресечение любых стремлений к территориальной целостности, реализации региональных инклюзивных программ и установлению прочной стабильности. В этом контексте министр Мирзоян также представил программу «Перекресток мира», разработанную правительством Республики Армения.
Коснувшись проблем более чем 100 тысяч насильственно перемещенных армян Нагорного Карабаха, была подчеркнута важность шагов для удовлетворения их потребностей и прав, в том числе в сотрудничестве с международными партнерами.