Այս պահին Բաքվում պաշտոնապես պահվում է 55 հայ, հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց միջազգային իրավունքի մասնագետ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ նրանք բոլորն էլ ունեն տարբեր կարգավիճակներ. «Նրանց կազմում մենք ունենք քաղաքացիական, ռազմական գերիներ, ինչպես նաև քաղաքական հետապնդման ենթարկվող բանտարկյալներ: Մենք ունենք 6 քաղաքացիական անձ, 41 ռազմագերի և 8 նախկին բարձրաստիճան քաղաքական և զինվորական գործիչներ, ովքեր համարվում են քաղբանտարկյալներ: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ սա ռազմագերիների միայն պաշտոնական քանակն է, սրանից զատ՝ նաև գերեվարվել են առնվազն 80 քաղաքացիական և ռազմական անձինք, որոնց ճակատագրերի պարզման ուղղությամբ որևէ քայլ չի իրականացվում: Այս ուղղությամբ այդ 55 գերիների խումբը գտնվում է պաշտպանվածության ավելի բարձր աստիճանում, քանի որ գերեվարման հանգամանքները հաստատվել են, իսկ մյուս խմբի առնճչությամբ տեղաշարժ չկա: Դեռևս 2021 թվականի գարնանից չի եղել դեպք, երբ Ադրբեջանը պաշտոնականացնի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերեվարված անձանց»:
Անդրադառնալով գերիների պահման պայմաններին՝ Սահակյանը նշեց, որ այդ մասով հետաքննություն է անհրաժեշտ իրականացնել, քանի որ խոշտանգման մասերը հետաքննությունից դուրս են.
«Նշեմ, որ գերիներն այս ողջ ընթացքում չեն կարողացել հանդիպումներ ունենալ խոշտանգումների կանխարգելման որևէ անկախ մեխանիզմի հետ: Այցելությունները բացառապես եղել են Կարմիր խաչի կոմիտեի կողմից»։

По официальным данным, сейчас в азербайджанском плену находятся 55 армян, сообщила на пресс-конференции специалист по международному праву, правозащитник Сирануш Саакян.
По словам правозащитника у них у всех разные статусы. «Среди них есть гражданские и военные пленные, а также политзаключенные.  6 – гражданские лица, 41 – военнопленные и 8 – бывшие высокопоставленные политические и военные деятели, которые считаются политзаключенными. Хочу сообщить, что это только по официальным данным есть столько военнопленных, есть данные, что, помимо них, пленены еще, как минимум, 80 армян, никаких мер по выяснению их судеб не предпринимается. В этой связи группа из 55 пленных находится на более высоком уровне защиты, поскольку обстоятельства плена установлены, а предпринимаемых действий по отношению к другой группе нет. С весны 2021 года не было случая, чтобы Азербайджан официально озвучил количество лиц, захваченных в ходе 44-дневной войны».
Касаясь условий содержания пленных, Саакян отметила, что по этому поводу необходимо провести расследование, поскольку  в Азербайджане нет механизма, исключающего пытки.