Երևան քաղաքում ավտոկայանատեղիի համար առաջարկվող գումարն ավելանում է, առանց հիմնավորման։ Այդ հատվածում ապրողների խնդիրները կա, նրանց սահմանադրական իրավունքներն են խախտվում. «Երևան համայնքում տեղական վճարների 2024 թվականի դրույքաչափերը սահմանելու մասին» Երևան քաղաքի ավագանու որոշման նախագծի վերաբերյալ բաց լսումներին ասաց «Վարորդի ընկեր» ՀԿ ղեկավար Տիգրան Քեյանը։
Նա հարցրեց՝ արդյո՞ք քաղաքապետարանը հաշվի առել է տվյալ հատվածի բնակիչների իրավունքները։
Փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը նշեց, որ այս պահին հարցն ակտիվ քննարկվում է։ «Բայց պետք է նաև հասկանանք, որ հաճախ բակերում կայանման հնարավորություն կա և ավելին՝ ինչպես ներկայումս, այս որոշումը, եթե ընդունվի, 24:00-9:00-ն անվճար է լինելու կայանումը, միգուցե կարելի է քննարկել ժամերը փոփոխելու հարցը։ Կարևոր նպատակը կենտրոնի բեռնաթափումն է։ Չեմ կարծում, որ եթե ես Կենտրոնի բնակիչ եմ, ապրում եմ Աբովյան փողոցում, դա նշանակում է, որ ամբողջ զոնայում ինձ համար անվճար պետք է լինի»,-ասաց նա և նշեց, որ տրամաբանական պետք է լինի, որ շատ կոնկրետ իր տան հատվածն անվճար լինի։

Мэрия Еревана может увеличить время бесплатной парковки после повышения тарифов
Заммэра Еревана Сурен Григорян допустил увеличение времени бесплатной парковки в городе после повышения тарифов на нее. Так он прокомментировал вопрос главы общественной организации «Друг водителя» Тиграна Кеяна о том, как быть жителям центра Еревана в случае принятия проекта о многократном повышении стоимости парковки на центральных улицах города.
Григорян напомнил, что время бесплатной парковки сейчас охватывает период с 00:00 до 09:00. Жители центральных улиц Еревана, по его словам, как правило, паркуют свои автомобили в своих дворах. «Вопрос этот сегодня активно обсуждается. Возможно, мы обсудим вопрос пересмотра времени бесплатной парковки. Но главная цель этого проекта – разгрузка центральных улиц Еревана», – пояснил Григорян.
Мэрия Еревана 29 ноября опубликовала проект, согласно которому стоимость парковки в центре многократно возрастет.
Годовая стоимость парковки сегодня, независимо от районов Еревана, составляет 12 тысяч драмов. Согласно новому проекту, годовая стоимость парковки в центре Еревана вырастет до 160 тысяч драмов, в остальных районах города – до 24 тысяч драмов.