Ռուսաստանը լայնամասշտաբ զորավարժություն է անցկացնելու՝  ԶՈւ բոլոր ստորաբաժանումների ներգրավմամբ։ Ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները տեղի կունենան 2024 թվականին, հայտարարել է ՌԴ ՊՆ Սերգեյ Շոյգուն։
ՌԴ ԶՈՒ հրամկազմի հետ խորհրդակցության ժամանակ Շոյգուն մանրամասնել է, որ «Օվկիանոս-2024» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններից բացի,  տարբեր այլ զորավարժություններ են անցկացվելու, դրանցից 20-ը՝ այլ երկրների ԶՈՒ ստորաբաժանումների մասնակցությամբ, 4-ը՝ ՀԱՊԿ-ի և ՇՀԿ-ի շրջանակներում։
Շոյգուն զորավարժությունների անցկացումը դիտարկել է «ազգային շահերի պաշտպանությանն ուղղված խնդիրների իրականացման և ռազմաքաղաքական իրավիճակի փոփոխություններին արագ արձագանքելու անհրաժեշտության» տեսանկյունից։

Шойгу анонсировал проведение стратегического учения «Океан-2024»
Российские военные в 2024 году проведут итоговое стратегическое командно-штабное учение «Океан-2024» с привлечением всех видов Вооруженных сил (ВС). Об этом 1 декабря заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу.
«Реализация комплекса мероприятий боевой учебы обеспечит выполнение задач по защите национальных интересов и своевременное реагирование на изменения военно-политической обстановки», — отметил глава Минобороны РФ на селекторном совещании.
Он добавил, что в течение года в рамках боевой подготовки планируется провести ряд учений, из которых порядка 20 будут проходить с участием подразделений иностранных государств. Четыре из них будут организованы в том числе в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).