Դեկտեմբերի 1-ին Սկոպյեում ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պիա Լիիսա Կաումանի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ գործունեությանն առնչվող հարցերի՝ հաշվի առնելով նախորդ շաբաթ Երևանում հաջողությամբ անցկացված ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի քննարկումները։
ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտումների, ԵԱՀԿ տարածքում ուժի կիրառման գործելակերպի համատեքստում ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ միջազգային հանրությունն առերեսվում է այն իրականության հետ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ավելի քան ինն ամիս անմարդկային շրջափակումից, սեպտեմբերի 19-ի լայնածավալ հարձակումից հետո ԼՂ ողջ հայ բնակչությունը բռնի տեղահանվել է իր հայրենիքից։
Հարավային Կովկասում կայության ապահովմանն ուղղված քայլերի  համատեքստում Արարատ Միրզոյանը Պիա Կաումանին ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները և կարգավորման պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ առաջարկների փաթեթի հիմնական սկզբունքները։ Նախարար Միրզոյանը նշել է՝ հայտնի է, որ Ադրբեջանը հրաժարվեց մասնակցել վերջին շրջանի բարձրաստճան հանդիպումներին, որոնք թույլ կտային քննարկումների արդյունքում գրանցել որոշակի առաջընթաց։
Նախարար Միրզոյանը, ընդգծելով տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ շահագրգռվածությունը մանրամասներ է ներկայացնել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը պետք է գիտակցեն առկա հնարավորություններն օգտագործելու կարևորությունը»։

Мирзоян обсудил с председателем ПА ОБСЕ процесс нормализации отношений с Азербайджаном
На полях 30-го СМИД ОБСЕ министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 1 декабря в Скопье встретился с председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пиа Каумой. Об этом сообщили в МИД Армении.
Собеседники затронули вопросы деятельности ОБСЕ, учитывая успешные обсуждения осенней сессии ПА ОБСЕ, состоявшейся на прошлой неделе в Ереване.
В контексте грубых нарушений основополагающих принципов ОБСЕ и практики применения силы на пространстве ОБСЕ министр иностранных дел Армении отметил, что международное сообщество сталкивается с реальностью, когда все армянское население Нагорного Карабаха насильственно было вынуждено покинуть свою родину после более чем 9-месячной бесчеловечной блокады и широкомасштабного нападения Азербайджана 19 сентября.
В контексте шагов, направленных на обеспечение стабильности на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян проинформировал Пиа Кауму о последних развитиях в процессе нормализации отношений с Азербайджаном и основных принципах, в соответствии с которыми Армения направила свои предложения по проекту договора о нормализации. Министр Мирзоян отметил, что известно, что Азербайджан отказался участвовать в последних встречах на высоком уровне, дискуссии в ходе которых могли бы позволить добиться прогресса.
Подчеркнув заинтересованность Армении в разблокировании региональных коммуникаций, министр Мирозян представил детали проекта «Перекресток мира», подчеркнув, что все заинтересованные стороны должны осознавать важность использования существующих возможностей.