Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հայոց առաջին լուսավորիչներ Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների տոնին, հանդիսապետությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, մատուցվել է Սուրբ Պատարագ։ Պատարագիչն էր ՀՀ ԶՈւ հոգևոր առաջնորդ Հոգեշոնրհ Տ․ Մովսես վարդապետ Սարգսյանը։
Իր քարոզում Հայր Սուրբը, դմելով հավատավոր ժողովրդին, ընդգծել է՝ հայ ժողովուրդը փորձությունների մեջ է հայտնվել այն ժամանակ, երբ հեռացել է Սուրբ Եկեղեցուց։
«Սիրելի հավատացյալներ, պատմության ընթացքում, երբ որ հայ ազգը շեղվել է առաքյալների քարոզած հավատքից, հեռացել է նրանց հիմնած Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուց ու դադարել է լսել իր հոգևոր առաջնորդներին, ընկել է փորձությունների մեջ։
Երբեմն որոշ շրջանակներ տարածում են այն թեզը, թե հայ ազգը թուլացավ, երբ քրիստոնեա դարձավ։ Սակայն իրականում ճիշտ հակառակն է, հայ ազգը թուլացավ, կորուստներ ունեցավ ոչ թե քրիստոնյա լինելու պատճառով, այլ քրիստոնյա չլինելու պատճառով։
Մեր ազգի դժբախտությունների պատճառը եղել է Մայր Եկեղեցուց հեռանալը և առաքյալների քարոզած մաքուր հավատի ու քրիստոնեության պակասը»,- ասել է Հայր Մովսեսը։
Նա ընդգծել է նաև․ «Սուրբ Գրքում հստակորեն ասվում է, որ եթե Աստծո կողմից տրված օրենքները չպահեք, ապա բոլոր ազգերից վերջինը կլինեք, դուք կցանեք ուրիշները կուտեն, պատերազմների մեջ կընկնեք, ձեր զավակները գերի կլինեն, կսփռվեք աշխարհով մեկ (տե´ս Ղևտ. ԻԶ 14-33), իսկ եթե Աստծո պատվիրանները պահեք, ապա պիտի հաջողեք ու հզորանաք, դուք հալածական կանեք ձեր թշնամիներին և Տերը ձեր երկրին խախաղաղություն կպարգևի (տե´ս Ղևտ. ԻԶ 3-8)»։

Отец Мовсес Саргсян: Причиной несчастий нашего народа стало отдаление от Матери-Церкви
Как мы уже сообщали, сегодня Армянская Апостольская Церковь отметила День памяти Свв. апостолов Фаддея и Варфоломея – первых просветителей Армении. По случаю радостного праздника в кафедральном соборе в предводительстве Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, состоялась Святая Литургия, которую совершил духовный предводитель ВС Армении, Преподобный Св. отец Мовсес Саргсян.
В своей проповеди Святейший Отец, обращаясь к верующему народу, подчеркнул, что армянский народ подвергся испытаниям, когда отдалился от Святой Церкви.
«Дорогие верующие, на протяжении всей истории всякий раз, когда армянский народ отступал от веры, проповедуемой апостолами, отдалился от основанной ими Святой Апостольской Церкви и перестал слушать ее духовных лидеров, он подвергался испытаниям.
Иногда в некоторых кругах распространяют тезис о том, что армянская нация ослабела, приняв христианство. Однако на самом деле все наоборот: армянская нация ослабла и понесла потери не из-за того, что была христианской, а из-за того, что не была христианской.
Причиной несчастий нашего народа стало отдаление от Матери-Церкви и отсутствие чистой веры и христианства, проповедуемого апостолами", - сказал отец Мовсес.