Մինչև 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ը Հայաստանի որևէ պաշտոնական ներկայացուցիչ որևէ փաստաթղթով, բանավոր որևէ հայտարարությամբ Արցախը չի համարել Ադրբեջանի մաս, «ՀայաՔվե» քաղաքացիական օրենսդրական նախաձեռնության օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց հիմնական զեկուցող Արծվիկ Մինասյանը։
«Հետևաբար, պնդումները, թե, իբր, ինչ-որ բանակցային սեղանի շուրջ Ալիևն ինչ-որ բան է ցանկացել, դա բերել դնել ու ասել, որ ՀՀ պաշտոնական ներկայացուցիչները այս հարցերն են քննարկել՝ աբսուրդ է։ Չկա որևէ փաստաթուղթ, որ կարող եք վկայակոչել՝ սկսած 1990 թվականից այս կողմ՝ մինչև ձեր իշխանությունը»,- դիմելով ՔՊ-ականներին՝ ասաց նա։
Նա նշեց, թե Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը բացարձակապես կապ չպետք է ունենար ու մինչև ՔՊ-ի իշխանության գալը կապ չի ունեցել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ու Արցախի հռչակման հետ։
«Ալմաթիի հռչակագիրը, որն անընդհատ վկայակոչվում է, բացարձակ որևէ ձևով չի կապվում Արցախի Հանրապետության հետ», - ընդգծեց «Հայաստան» խմբացկության պատգամավորը։

До 6 октября 2022 года ни один официальный представитель Армении ни одним документом или устным заявлением не признал Арцах частью Азербайджана. Об этом сообщил основной докладчик Арцвик Минасян в ходе обсуждения проекта закона гражданской законодательной инициативы "Айакве".
"Поэтому утверждения о том, что якобы Алиев хотел чего-то за столом переговоров, поднять этот вопрос и сказать, что официальные представители Армении обсуждали эти вопросы, абсурдны. Нет ни одного документа, на который вы могли бы ссылаться, начиная с 1990 года и до вашего правительства", - сказал он, обращаясь к членам партии "Гражданский договор".
Он заявил, что территориальная целостность Азербайджана не должна была иметь и до прихода к власти "Гражданского договора" не имела абсолютно ничего общего с правом народа Арцаха на самоопределение.
"Алматинская декларация, на которою постоянно ссылаются, никак не связана с Республикой Арцах", - подчеркнул депутат фракции "Армения".