ֆրանսիական Arquus ընկերության արտադրած Bastion տիպի 24 զրահամեքենա է առաքվում Հայաստան, ևս 26-ը հետո կառաքվի, ներկայումս դրանք արտադրման փուլում են. Ազատության փոխանցմամբ՝ նշվում է Ֆրանսիայի Սենատի Բյուջեի պաշտպանության բաժնում։
Փաստաթղթում նաև ասվում է, որ Հայաստանը վերջերս GM 200 ռադիոտեղորոշիչ կայաններ ձեռք բերելու պատվեր է ստորագրել և բանակցություններ են ընթանում MISTRAL 3 հրթիռային համակարգերի մատակարարման շուրջ։
«Փարիզը նախաձեռնել է պաշտպանական զինատեսակներ մատակարարել Հայաստան։ Մենք պետք է արագ արձագանքենք Հայաստանի իշխանությունների բոլոր խնդրանքներին, մասնավորապես՝ հրետանու անհրաժեշտության վերաբերյալ», - նշել են զեկուցողները նաև խորհուրդ տալով «հնարավորինս շուտ ուսումնասիրել CAESAR հրետանային համակարգերի մատակարարումը՝ հաշվի առնելով դրանց արդյունավետությունը»։

24 бронемашины «Бастион» производства французской компании Arquus доставлены в Армению, к ним должны присоединиться еще 26 бронемашин того же типа, которые в настоящее время производятся, говорится в докладе французского Сената, опубликованном в рамках финансового законопроекта 2024 г., передает радио "Свобода".
В документе также говорится, что Армения недавно подписала договор на приобретение радаров GM 200 и ведутся переговоры о поставке 3 зенитных ракет Mistral.
«Париж выступил с инициативой по поставке оборонительного вооружения в Армению. Нам необходимо оперативно реагировать на все запросы властей Армении, в частности, относительно потребности в артиллерии», — отметили во французском военном ведомстве, также порекомендовав «как можно скорее изучить поставки артиллерийских систем Caesar с учëтом их эффективности».