Հասարակական գործիչ Սերգեյ Կարնաուխովը տելեգրամյան իր ալիքում գրել է, որ դեկտեմբերի 2-ին Երևանում Արցախի խորհրդարանը գաղտնի նիստ է անցկացրել։
Aysor.am-ը փորձեց Արցախի պատգամավորներից ճշտել տեղեկությունը, սակայն վերջիններս խուսափեցին մեր հարցերին պատասխանել։
«Ոչ մի հարցի չեմ պատասխանում», - լսելով հարցը՝ ասաց Արցախի ԱԺ-ի «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» պատգամավոր Նելա Գրիգորյանը։ ԱՀ ԱԺ պատգամավոր, «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը ևս հարցը լսելուց հետո՝ նշեց, որ ճանապարհին է և հարմար չի խոսելը։ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանի հեռախոսն անջատված էր, իսկ Մետաքսե Հակոբյանը մեր զանգերն անպատասխան թողեց։
Արցախի նախագահի խորհրդական Վլադիմիր Գրիգորյանը խոստացավ ավելի ուշ հարցին պատասխանել՝ նշելով, որ ԱՀ նախագահը խորհրդակցության է և նրա հետ կապ հաստատելուց հետո կտեղեկացնի։
Նշենք, որ թեև որևէ պաշտոնական տեղեկություն չկա, սակայն,  ըստ Կարնաուխովի, նիստին մասնակցել են Արցախի խորհրդարանի բոլոր պատգամավորները և երկու նոր պատգամավորներ մանդատ են ստացել։
«Հանդիպման ընթացքում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի խնդիրն է միջազգային հարթակներում հասնել Արցախից փախստականների՝ իրենց տներ վերադարձին»,-գրել է Սերգեյ Կարնաուխովը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի իշխանության բոլոր ներկայացուցիչները կտրականապես դեմ են դրան և հայտարարում են, որ Արցախի իշխանության ինստիտուտների պահպանումը սպառնալիք է Հայաստանի ազգային անվտանգությանը։
«Արցախցի պատգամավորները պետք է շարունակեն սկսածը և բաց չթողնեն հնարավորինս շատ մարդկանց տուն բերելու հնարավորությունը»,-գրել է նա։
Նշենք, որ, չնայած Արցախի նախագահի սեպտեմբերի 28-ի հրամանագրին, Արցախի ընտրովի պետական մարմինների, հանրաքվեի արդյունքում ստեղծված հանրապետության լուծարումն անհնար է առանց Արցախի ընտրողների մասնակցության։ Ինքը՝ Սամվել Շահրամանյանը, հայտարարել էր, որ լուծարման հրամանը ուժ չի կարող ունենալ։

Общественный деятель Сергей Карнаухов написал в своем Telegram-канале, что 2 декабря парламент Арцаха провел секретное заседание в Ереване.
Aysor.am пытался проверить информацию у депутатов Арцаха, но те уклонились от ответа на наши вопросы.
"Я не отвечаю ни на какие вопросы", - сказала, выслушав вопрос, депутат НС Арцаха от партии "Свободная Родина-ОГА" Нела Григорян. Выслушав вопрос, депутат Национального Собрания Республики Арцах, руководитель фракции "Справедливость" Давид Галстян сказал, что он в пути и разговаривать неудобно. Телефон депутата фракции «Демократическая партия Арцаха» Давида Мелкумяна был отключен, а Метаксе Акопян оставила наши звонки без ответа.
Советник президента Арцаха Владимир Григорян пообещал ответить на вопрос позже, заявив, что президент Республики Арцах находится на совещании и проинформирует его когда выйдет с ним на связь.
Отметим, что хотя официальной информации нет, по словам Карнаухова, в заседании приняли участие все депутаты парламента Арцаха, а два новых депутата принесли присягу.
«В ходе заседания была создана Рабочая группа, задача которой добиваться на международных площадках возвращения беженцев из Арцаха в свои дома», —  написал Сергей Карнаухов, подчеркнув, что все представители власти Армении категорически против и заявляют, что сохранение институтов власти Арцаха, это угроза национальной безопасности Армении.
«Депутатам Арцаха нужно продолжать начатое и не упускать шанс вернуть домой как можно большее количество людей»,- написал он.
Следует отметить, что, несмотря на указ президента Арцаха от 28 сентября о роспуске Республики Арцах, роспуск государственных органов, созданных посредством проведения выборов, республики, созданной в результате референдума, невозможен без участия избирателей Арцаха. Сам Самвел Шахраманян заявил, что указ о роспуске не может иметь силы.