«Մայր Հայաստանը» դատապարտում է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Ալավերդի համայնքում իշխանազավթումը
«Ժողովրդավարությունից, մարդու իրավունքների պաշտպանությունից, օրինականությունից խոսող Նիկոլ Փաշինյանն իր գլխավորած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության՝ ՔՊԿ-ի միջոցով Ալավերդի համայնքում հակաքաղաքացիական գործողությունների է գնացել: ՔՊԿ-ն ապօրինաբար և քստմնելի տեխնոլոգիաներ կիրառելով գողացել է համայնքի բնակիչների քվեն, զրկել «Ապրելու երկիր» և «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունների կոալիցիոն համայնքապետին իշխանությունից ու համայնքի ղեկավար նշանակել սեփական թեկնածուին: Այդպիսով հակաժողովրդավարական տրամաբանությամբ վերանայվել են 2022թ. սեպտեմբերի 25-ին Ալավերդիում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները:
ՔՊԿ-ական թեկնածուի նշանակման գործընթացին նախորդել և հաջորդել են ՔՊԿ-ական պատգամավորի անմիջական ղեկավարմամբ իրականացվող՝ օրենքի աղաղակող խախտումներն ու բարոյական նորմերի ոտնահարումը: Իշխանազավթման նիստը տեղի է ունեցել ընթացակարգային կոպիտ խախտումներով: Այդ ամենին գործուն մասնակցություն են ցուցաբերել Ոստիկանությունն ու Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը:
Ալավերդիում տեղի ունեցածը «թավշյա», ուժային կառույցների միջոցով իրականացված իշխանազավթում է: Փաշինյանական ընտրակեղծիքների առանձնահատկությունն այն է, որ ընտրակեղծիքների իրականացումը տեղի է ունենում ոչ միայն նախընտրական, այլ նաև հետընտրական փուլերում: Նման մեթոդի Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է Վանաձորում, Երևանում և այլ համայնքներում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններից հետո: Այնտեղ, որտեղ ՔՊԿ-ն պարտվել է ՏԻՄ ընտրություններում, հետևել են հետընտրական ապօրինությունները, կուլիսային ճնշում-գործարքները և անգամ կալանավորումները՝ զրկելով համայնքին ոչ ՔՊԿ-ական ղեկավար ունենալու իրավունքից:
Իր այս գործելաոճով ՔՊԿ-ն վերածվել է ռազմաքրեական հանցախմբի: Հաշվի առնելով այս իրողությունները, ինչպես նաև ՔՊԿ ներքին ու արտաքին կործանարար քաղաքականությունը՝ այդ ուժին իշխանությունից հեռացնելը մեր երկրի անվտանգության ու գոյության, ինչպես նաև ժողովրդավարական կարգի ապահովման թիվ մեկ նախապայմանն է»։

Движение «Мать Армения» распространило сообщение, в котором говорится:
"Заявляющий о демократии, защите прав человека и законности Никол Пашинян посредством возглавляемой им партии «Гражданский договор» пошел в общине Алаверди на антигражданские шаги. С применением незаконных и гнусных технологий партия «Гражданский договор» украла голоса жителей общины, лишила власти коалиционно избранного партиями «Страна для жизни» и «Армянский национальный конгресс» главу общины и назначила ее главой собственного кандидата. Тем самым в антидемократической логике были пересмотрены результаты выборов, прошедших в Алаверди 25 сентября 2022 года.
Процессу назначения кандидата от партии «Гражданский договор» предшествовали и сопутствовали вопиющие нарушения закона и попрание моральных норм, осуществляемые при непосредственном руководстве депутата от партии «Гражданский договор». Заседание по захвату власти происходило с грубыми процессуальными нарушениями. Деятельное участие во всем этом принимали Полиция и Спасательная служба МВД.
Произошедшее в Алаверди является «бархатной» узурпацией власти посредством силовых структур. Особенностью пашиняновской фальсификации выборов является то, что это происходит не только на предвыборном, но и на поствыборном этапе. К подобным методам Никол Пашинян прибег после местных выборов в Ванадзоре, Ереване и других общинах. Там, где партия «Гражданский договор» проиграла на выборах в органы местного самоуправления, происходили поствыборные противозакония, закулисные давления-сделки и даже аресты, в ходе которых община лишалась права иметь главу не от партии «Гражданский договор».
Этим своим подходом партия «Гражданский договор» превратилась в военно-криминальную хунту. Учитывая эти реалии, а также губительную внутреннюю и внешнюю политику партии «Гражданский договор», отстранение этой силы от власти является главным предусловием обеспечения безопасности и существования, как и демократического порядка нашей страны».