Եթե ես նույնիսկ լինեմ կալանավայրում, զոհվեմ, իմ թիմակիցները կշարունակեն պայքարը. Ավետիք Չալաբյան
Այս գործը հիմնազուրկ է, անհիմն է, բացակայում է հանցակազմը և ընդամենը պետական մեղադրանքն առաջնորդվում է քաղաքական պատվերով, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով իրեն հասցեագրվող մեղադրանքին՝ ասաց հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը։
Նրա խոսքով՝ գոյություն չունեցող բաներից պետական ապարատը փորձում է իրեն մեղսագրել մի արարք, որը տեղի չի ունեցել.«Այս դատալսումների ընթացքում այդ ամենն ապացուցվեց, քանի որ դրանց ընթացքում որևէ հիմնավոր ապացույց չհայտնվեց նույնիսկ այն վկաներից, որոնց վրա պետական հիմնարկը շատ մեծ հույսեր էր դնում։ Եթե այս դատարանն արդարացնող որոշում չկայացնի, մենք ընդհուպ ՄԻԵԴ գնալու ենք։ Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ պատասխան տան մարդկանց ապօրինի քրեական հետապնդման ենթարկելու համար»։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է այդ հետապնդումներով ճնշեն իրեն՝ Չալաբյանը պատասխանեց.«Ո՛չ, հնարավոր չէ։ Մենք մինչև երեկ զբաղված էինք «ՀայաՔվե»-ով և այս դատական գործով։ Ընդհակառակը, այդ ամենն ավելի ամրապնդեց վճռականությունը։ Եթե ես նույնիսկ լինեմ կալանավայրում, զոհվեմ, իմ թիմակիցները կշարունակեն պայքարը։ Եթե մենք նստենք, սպասենք, այս ապօրինությունները կշարունակվեն։ Չպետք է թույլ տանք, որ մեր երկրում մարդիկ իրենց քաղաքական հայացների համար հետապնդվեն»։

Это дело беспочвенно, необоснованно, в нем нет криминального элемента и лишь государственное обвинение руководствуется политическим заказом, заявил в беседе с журналистами общественный политический деятель Аветик Чалабян по поводу предъявленного ему обвинения.
По его словам, госаппарат пытается приписать ему поступок, который не был совершен в реалии. "В ходе этих процессов все это было доказано, потому что в ходе них не было представлено никаких веских доказательств, даже со стороны свидетелей, на которых госаппарат возлагал большие надежды. Если этот суд не вынесет оправдательный приговор, мы пойдем дальше и обратимся в ЕСПЧ. Мы сделаем все возможное, чтобы они ответили за незаконное уголовное преследование в отношении людей».
На вопрос, можно ли притеснять его этими преследованиями, Чалабян ответил: ««Нет, невозможно». До вчерашнего дня мы были заняты «Айакве» и этим судебным делом. Наоборот, все это еще больше укрепило решимость. Даже если я буду в УИУ, если я погибну, мои товарищи по команде продолжат борьбу. Если мы будем сидеть и ждать, эти беззакония будут продолжаться. Мы не должны допускать, чтобы людей в нашей стране преследовали за их политические взгляды».