Հայաստանը ձգտում է ավելի զարգացնել ավանդական բարեկամական կապերն Իրանի հետ, «Տարածաշրջանային նոր իրողությունները և «Խաղաղության խաչմերուկը» խորագրով փորձագիտական համաժողովին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը։
«Ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում մեր հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի մեծացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում։ Կարևորվում են բեռնափոխադրումների ոլորտի և ենթակառուցվածքների, տրանսպորտային կապի, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող էներգետիկ ու տարածաշրջանային ծրագրերի զարգացման ուղղությամբ համատեղ ջանքերը։
Իրանը Հայաստանի չորրորդ տնտեսական գործընկերն է, Հայաստանի հարավային հիմնական տարանցիկ ուղին»,-ասաց Սաֆարյանը։
Անդրադառնալով Վրաստանի հետ հարաբերություններին, փոխնախարարն ասաց, որ Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունները քայլեր են ձեռնարկում եղբայրական պետությունների միջև հարաբերություններն առավել երկարաժամկետ, ռազմավարական երկխոսության բնույթ հաղորդելու ուղղությամբ։
«Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանի բացումը ևս վճռորոշ կարևորություն ունի։ Ինչպես գիտեք՝ համագործակցում ենք և համաձայնության ենք եկել բացելու սահմանը երրորդ երկրների և դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց համար։ Հուսով ենք՝ մոտ ապագայում այս շոշափելի քայլը կյանքի կկոչվի։
Հնդկաստանի հետ մեր հարաբերությունների համակողմանի խորացումն ու զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերություններից է»։
Փոխնախարարն ասաց, թե Հայաստանը գնահատում է Իրանի սկզբունքային հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարցում։

Армения стремится и дальше развивать традиционные добрососедские отношения с Ираном. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян на экспертной конференции "Новые региональные реалии и "Перекресток мира"".
"Предпринимаются активные шаги по повышению экономической составляющей в наших отношениях, в том числе в рамках многостороннего сотрудничества. Подчеркнута важность совместных усилий в направлении развития логистики и инфраструктуры, транспортной взаимосвязанности, а также энергетических и региональных проектов, представляющих взаимный интерес.
Иран является четвертым экономическим партнером Армении, основным транзитным маршрутом на юг Армении", - сказал Сафарян.
Касаясь отношений с Грузией, замминистра заявил, что правительства Армении и Грузии предпринимают шаги, чтобы сделать отношения между братскими государствами более долгосрочными, стратегическими, диалоговыми.
«Открытие армяно-турецкой границы также имеет решающее значение. Как вы знаете, мы сотрудничаем и договорились открыть границу для третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта. Мы надеемся, что этот ощутимый шаг будет реализован в ближайшем будущем.
Всестороннее углубление и развитие отношений с Ираном является одним из приоритетов внешней политики Армении».
Заместитель министра отметил, что Армения ценит принципиальную и четкую позицию Ирана относительно территориальной целостности и суверенитета Армении.