Սա Նիկոլ Փաշինյանի պատկերացրած ժողովրդավարությունն է, մենք տեսնում ենք, որ հիմա հարցերը լուծվում են ուժային մեթոդներով. Զուրաբյան
05/12/2023 12:29
Սա Նիկոլ Փաշինյանի պատկերացրած ժողովրդավարությունն է, մենք տեսնում ենք, որ հիմա հարցերը լուծվում են ուժային մեթոդներով. Ալավերդու համայնքապետարանի բակում հայտարարեց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
«Այսինքն՝ ոչ թե փորձում են ինչ-որ երկխոսության գնալ․․․, կան բազմաթիվ մեխանզիմներ՝ դատական կարգով և այլն, բայց այս հարցերը լուծվում են ոստիկանության ճնշմամբ»,- ասաց նա։
Զուրաբյանը նշեց, որ ժողորդի կողմից քաղաքապետ է ընտրվել, և այն պարագայում, որ Փաշինյանը, թեև պարծենում է ժողովրդական նվաճումներով, Ալավերդիում տեղի ունեցած գործընթացը ճիշտ հակառակն է ցույց տալիս։ Ընտրված մարդկանց վրա ոստիկանության, կամ քնչական մարմինների միջոցով ճնշումներ են գործադրվում։
Նրա խոսքով՝ իշխանությունը չի հանդուրժում ՏԻՄ-երում ընտրված որևէ ընդդիմադիրի:
Նշենք, որ Ալավերդի համայնքի ավագանին լարված իրավիճակում կարողացավ անվստահություն հայտնել Արկադի Թամազյանին: Համայնքապետ ընտրվեց ավագանու ՔՊ խմբակցության ղեկավար Դավիթ Ղումաշյանը:
Հիշեցնենք, որ 2022-ի սեպտեմբերի 25-ին Ալավերդիում անցկացված ՏԻՄ ընտրություններում «Ապրելու երկիր» և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունները ստացել էին 13-ական մանդատ։ Ընտրություններում անցողիկ շեմը չհաղթահարած «Հայ ազգային կոնգրեսը» 1 մանդատ էր ստացել․ օրենքի համաձայն՝ համայնքի կառավարումը պետք է կազմված լիներ 3 ուժից։
«Ապրելու երկիր» և «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունները հուշագիր էին ստորագրել և որպես մեծամասնություն միասնական թեկնածու առաջադրել Արկադի Թամազյանին։

Это демократия, которую представлял себе Никол Пашинян, мы видим, что теперь вопросы решаются силовыми методами. Об этом во дворе здания муниципалитета общины Алаверди заявил вице-президент АНК Левон Зурабян.
"То есть они не пытаются вступить в диалог... есть много механизмов решения вопросов, например в судебном порядке и т.д., но эти вопросы решаются под давлением полиции", - сказал он.
Зурабян отметил, что главу общины избрал народ, и в том случае, когда Пашинян хоть и хвастается народными достижениями, процесс, произошедший в Алаверди, показывает прямо противоположное. На избранных народом людей оказывается давление со стороны полиции или следственных органов.
По его словам, власти не терпят ни одного оппозиционера, избранного в органы местного самоуправления.
Отметим, что в напряжённой ситуации Совет старейшин общины Алаверди смог выразить недоверие Аркадию Тамазяну. Главой общины был избран руководитель фракции ГД в совете старейшин Давид Гумашян.
Напомним, на выборах в органы местного самоуправления, прошедших в Алаверди 25 сентября 2022 года, партии «Страна для жизни» и «Гражданский договор» получили по 13 мандатов каждая.