Գերիների թեման դրոշակ սարքելն իշխանությանը միայն նախընտրական ժամանակահատվածում էր անհրաժեշտ. Տիգրան Աբրահամյան․ Տեսանյութ
Հայաստանյան իշխանությունների հռչակած տարատեսակ չակերտավոր խաղաղության բանաձևերն ակնհայտորեն շրջանցել են Բաքվի բանտերում գտնվող շուրջ 6 տասնյակ գերիներին, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ նրա` մեկի համար խաղաղությունը նախընտրական խոստում էր, որը մյուս ծրագրային դրույթների նման կյանքի չկոչվեց, մեկի՝ իսկ ավելի կոնկրետ՝ Ադրբեջանի համար, տարածքային ախորժակը բավարարելու միջոց:
«Հասարակությունը չի մոռացել, թե նախընտրական փուլում չագուչով շրջող Փաշինյանը ինչպես էր գոռում, որ Բաքվի բանտերում գտնվող մեր հայրենակիցները 1-2 ամիս ավել գերության մեջ մնալու համար կներեն մեզ, բայց չեն ների, եթե մենք հանուն իրենց ազատության զիջենք մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը: Հիմա, ինչպես պետք է իր ծանր կյանքը քարշ տա ադրբեջանական բանտում գտնվող մեր հայրենակիցը, եթե 1-2 ամսվա փոխարեն 2-2.5 տարի է անցել` ինքը բանտում է, իսկ իր ազատությունն ու անկախությունը զիջված են: Այդ մարդկանց զորակոչելուց, պատերազմի տանելուց գոռում էին՝ հանուն հայրենիքի է, իսկ նույն այդ հայրենիքը զոհաբերեցին, դրա համար պայքարողներին էլ բախտի քմահաճույքին թողեցին»,- նշեց նա:
Աբրահամյանն ընդգծեց` պաշտոնական Բաքուն նույն կերպ փորձում է շահարկել Արցախի գործող և նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության գերության հանգամանքը, ովքեր ակնհայտ քաղաքական հետապնդման են ենթարկվում:
Սրանով, ըստ նրա, Ադրբեջանը փորձում է թաղել Արցախի հաղթանակների, պետականության և պայքարի փուլը ու փակել այդպես էլ չփակվող և Ադրբեջանի կոկորդին մնացած Արցախի էջը:
«Սինքրոն՝ նույն գործով և գրեթե նույնանման գործիքակազմի կիրառմամբ զբաղված է Հայաստանի իշխանությունը, ում համար Արցախի հարցն արդեն փակված է, կնիքը դրված է և սև գործն արված: Նստելու ենթակա յուրաքանչյուր անձի դեպքում կա քաղաքական հաշվարկ և ուղերձ՝ Արմեն Աշոտյանից, Գրիգորի Խաչատուրովից, Նարեկ Մալյանից, Մամիկոն Ասլանյանից մինչև մարդիկ, ում անունները հասարակության ճնշող մեծամասնությունը չգիտի. նրանք բոլորը քաղաքական իշխանությունների թիրախում են: Գերիների թեման դրոշակ սարքելն իշխանությանը միայն նախընտրական ժամանակահատվածում էր անհրաժեշտ, իսկ հիմա դա իրենց օրակարգում չէ: Տիկնայք և պարոնայք, սա է դաժան իրականությունը»,- հավելեց Աբրահամյանը:

«Провозглашенные властями Армении различные "формулы мира" явно обошли стороной около 6 десятков удерживаемых в бакинских тюрьмах армянских пленных», – заявил в Национальном Собрании Армении секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Он отметил, что для кого-то мир был предвыборным обещанием, которое, как и другие положения предвыборной программы, так и не было выполнено, для кого-то, а конкретнее для Азербайджана, способом удовлетворить свой территориальный аппетит.
«Общество не забыло, как в предвыборный период ходящий с молотком в руках Пашинян кричал, что удерживаемые в бакинских тюрьмах наши соотечественники простят нам, если пробудут в плену еще 1-2 месяца, но не простят, если мы ради их свободы уступим нашу независимость и суверенитет.
Как сейчас должны влачить свое тяжелое существование находящиеся в азербайджанской тюрьме наши соотечественники, если вместо 1-2 месяцев прошло 2-2,5 года, а они по-прежнему в плену, а их свобода и независимость уступлены?
Когда этих людей призывали в армию и отправляли на войну, кричали, что это во имя Родины, но эту Родину принесли в жертву, а сражавшихся за нее бросили на произвол судьбы», – подчеркнул депутат.
По словам Т.Абрамяна, официальный Баку таким образом пытается манипулировать  обстоятельством пленения бывших и действующих должностных лиц Арцаха, которые явно подвергаются политическому преследованию.
«Этим Азербайджан пытается похоронить этап побед, государственности и борьбы Арцаха и закрыть так и не закрывающуюся и застрявшую как кость в горле Азербайджана страницу Арцаха.
Синхронно тем же делом и практически теми же инструментами заняты власти Армении, для которых вопрос Арцаха уже закрыт, печать поставлена и черное дело сделано», – указал депутат.