ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար 2024-ի պետբյուջեով նախատեսվել են 47.3 մլրդ դրամի աջակցության ծրագրեր
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության համար Հայաստանում բյուջեի նախագծով նախատեսվել են օժանդակության ծրագրեր՝ 47.3 մլրդ դրամի չափով, ընդ որում՝ սա ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայրենակիցներին աջակցության ամբողջ ծավալը չէ, 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ Ազգային ժողով ներկայացնելուց հետո 2024թ. պետական բյուջեի նախագծի եկամուտներում, ծախսերում և դեֆիցիտում առաջացել է փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտություն:
«Այն հիմնականում պայմանավորված է ԱԺ-ում քննարկումների արդյունքում ներկայացված առաջարկներով, նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչության աջակցության ծրագրերի նախատեսմամբ:
2023թ. սեպտեմբերի 19-ից հետո ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բնակչության համար նախատեսվել են օժանդակության ծրագրեր՝ 47.3 մլրդ դրամի չափով, որից կրթության ոլորտի գծով՝ 1.2 մլրդ դրամի չափով, այդ թվում՝ 900 մլն դրամը ՀՀ-ում կրթություն ստացող 4360 ուսանողների ուսման վարձի նպատակով, 300 մլն դրամը՝ ուսուցիչների օժանդակության ծրագրի գծով: Աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտի գծով նախատեսվել է 46.1 մլրդ դրամ, որից կենսաթոշակների գծով 22.5 մլրդ դրամ, ժողովրդագրական վիճակի բարելավում ծրագրի գծով՝ 2.6 մլրդ դրամ, սոցիալական աջակցություն անաշխատունակության դեպքում ծրագրի գծով՝ 1.6 մլրդ դրամ, անապհով սոցիալական խմբերին աջակցություն ծրագրի գծով՝ 1.5 մլրդ դրամ, ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին ժամանակավոր կացարանում բնակվելու և կոմունալ ծառայությունների ծախսերի կատարմանն օժանդակելու համար սոցիալական աջակցության միջոցառման գծով՝ 15 մլրդ դրամ», - ասաց նախարարը:
Ըստ նախարարի` ներկայումս քննարկումներ են գնում ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար բնակարանային ծրագրերի, վերապատրաստումների, աշխատանքի տեղավորման և բնականոն կյանքին վերադառնալու, այլ անհրաժեշտ միջոցառումների վերաբերյալ, որոնց հաստատման ժամանակ կապահովեն ֆինանսական անհրաժեշտ միջոցներ:
Պահուստային ֆոնդը 2024թ. նախատեսվել է աննախադեպ՝ 156 մլրդ դրամ մակարդակում: Նախարարը վստահ է, որ այս միջոցները բավարար են ֆիսկալ ռիսկերն ապահովագրելու և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայրենակիցների կարիքները հոգալու համար:
Կառավարությունն ակտիվ աշխատանք է տանում նաև միջազգային գործընկերների հետ՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքները հոգալու համար ֆինանսական աջակցություն ստանալու նպատակով: Այս պահին հայտարարված բյուջետային աջակցության միջոցներ կան ԵՄ-ից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից:

В проекте бюджета Армении для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха запланированы программы помощи на сумму 47,3 млрд драмов, и это далеко не полный объем программ содействия нашим соотечественникам, об этом сообщил министр финансов Армении Ваге Ованнисян на заседании Национального собрания в ходе обсуждения проекта государственного бюджета Армении на 2024 год.
Ваге Ованнисян добавил, что после представления бюджета Национальному собранию необходимо будет внести изменения в статьи доходов, расходов и дефицита.
«В основном это связано с необходимостью отразить в бюджете предложения, представленные по итогам обсуждений в Национальном собрании, а также спланировать программы содействия вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Для граждан, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха после 19 сентября 2023 года, запланированы программы помощи на сумму 47,3 млрд драмов, из них 1,2 млрд драмов - на сферу образования, в том числе 900 млн драмов - на оплату обучения 4360 студентов, обучающихся в Армении. На программу помощи учителям выделено 300 миллионов драмов. На труд и социальную защиту выделено 46,1 млрд драмов, из них на пенсии - 22,5 млрд драмов, на улучшение демографической ситуации - 2,6 млрд драмов, на социальную помощь в случае нетрудоспособности - 1,6 млрд драмов, на помощь неимущим социальным группам будет выделено 15 млрд драмов для оплаты проживания во временном жилище и коммунальных услуг», - представил министр.
По словам министра, это не полный объем содействия соотечественникам, вынужденно перемещенным из Нагорного Карабаха. Ведутся обсуждения по жилищным программам, обучению, трудоустройству и другим необходимым мерам для их возвращения к нормальной жизни, на которые после одобрения будут предоставлены необходимые финансовые ресурсы.
На 2024 год запланирован беспрецедентный уровень резервного фонда - 156 млрд драмов. Правительство уверено, что этих средств будет достаточно для покрытия бюджетных рисков и удовлетворения потребностей соотечественников из Нагорного Карабаха.
Также ведется активная работа с международными партнерами с целью получения финансовой помощи для удовлетворения потребностей людей, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха. На данный момент объявлены меры бюджетной помощи со стороны ЕС, Франции, Китая. Средства, которые будут поступать по этой части, в бюджете не запланированы. Поэтому, поступив, они либо сократят запланированный дефицит бюджета, либо пойдут на дополнительные неотложные расходы, которые не были затронуты на данном этапе бюджетного планирования.