Ադրբեջանցիները ռուս խաղաղապահներին հրելով դուրս են հանել. Ալեն Սիմոնյան
«Ես ցավում եմ ռուս զինվորների համար, որոնք զոհվեցին Արցախում սեպտեմբերի 19-ի իրադարձություններից հետո, բայց եկեք մի բան արձանագրենք` այդ զինվորները զոհվել են ռազմական գործողությունների ավարտից 2-3 ժամ հետո: Խաղաղապահները ԼՂ-ում ոչ մի բան չեն արել», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Սիմոնյանի խոսքով` պատերազմը կանգնեցվել է այն պահին, երբ հնարավոր է եղել:
«Ես վստահ եմ` ռուս խաղաղապահները չեն իմացել, որ իրենք չեն կարողանալու գործել, ադրբեջանցիներն իրենց ուղղակի հրելով դուրս են հանելու ցանկացած վայրից ու այդպես հրելով դուրս են հանել, բայց որևէ մեկն այդ մասին չգիտեր», - ասաց նա:
Սիմոնյանի խոսքվ` Ռուսաստանը փորձում է իրավիճակը պահել իր ձեռքի մեջ` չհասկանալով, որ իրավիճակը վաղուց բաց է թողել:
«Վերջին իրադարձությունների ժամանակ 15 տեղից Արցախի նկատմամբ հարձակում էր իրականացվում, իսկ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածում ու ասում` Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ ենք անում… Հայաստանին ներքաշում էին, որ ինչ-որ ձևով արձագանքեր, չէ, ոչ», - նշեց Սիմոնյանը:

По словам спикера НС Алена Симоняна, российские миротворцы ничего не сделали в Нагорном Карабахе.
"Мне жаль российских солдат, погибших в Арцахе после событий 19 сентября, но зафиксируем одно: эти солдаты погибли через 2-3 часа после окончания боевых действий. Миротворцы ничего не сделали в Нагорном Карабахе", - заявил он журналистам.
По словам Симоняна, война была остановлена ​​в тот момент, когда это было возможно.
"Я уверен, что российские миротворцы не знали, что они не смогут действовать, что азербайджанцы их вытеснят из любого места, и так и сделали, они их вытеснили, но никто об этом не знал", - сказал он.
По словам Симоняна, Россия пытается контролировать ситуацией, не осознавая, что уже давно потеряла контроль над ситуацией.
"В ходе последних событий было осуществлено нападение на Арцах с 15 сторон, а МИД России выступил с заявлением, в котором говорилось: мы обращаемся к Армении и Азербайджану... Армению втягивали в это, чтобы она как-то отреагировала, нет и нет", - сказал Симонян.