«Ժողովուրդ». Նիկոլ Փաշինյանի ՔՊ-ն խաբել է ժողովրդին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Իմ խնդիրը ՀՀ ապագան է, և իմ լիազորություննների շրջանակը ՀՀ Սահմանադրությունը տալիս է ՀՀ ապագայի վերաբերյալ. կենտրոնացված եմ այդ խնդրի վրա». երեկ խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի հարցին։ Նույն Փաշինյանի ղեկավարած ՔՊ 2021թ. նախընտրական ծրագրում, սակայն, սևով սպիտակի վրա գրված է.
«Արտաքին և անվտանգային քաղաքականության գլխավոր առաջնահերթություններից են լինելու Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորումը՝ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովումը, ինչպես նաև մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանումը և հումանիտար խնդիրների լուծումը: Հայաստանի Հանրապետությունն օգտագործելու է իր ողջ ներուժը վերոնշյալ նպատակներին հասնելու համար` առաջնորդվելով մեր պետական շահերով և հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հրամայականով»:
Նախընտրական այս խոստումը Նիկոլ Փաշինյանը չի կատարել: Իրականությունն էլ այն է, որ Հայաստանն Արցախին միայնակ թողեց, ավելին՝ Փաշինյանը սեպտեմբերյան ագրեսիայի օրերին հայտարարեց, որ ԼՂՀ խաղաղ բնակչությանը վտանգ չի սպառնում: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում առանձին հատված էլ կա, որը վերնագրված է՝ «Արցախի հիմնախնդիր»:
Այս բաժնում կարդում ենք. «Ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորումը տեսնում ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման և Արցախի կարգավիճակի վերջնական հստակեցման տեսքով՝ առաջնորդվելով «Անջատում՝ հանուն փրկության» սկզբունքով: «Անջատում՝ հանուն փրկության» սկզբունքն իրավունք է տալիս ժողովուրդներին ինչպես անջատվել որևէ պետությունից, երբ առկա է խտրականության, մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումների կամ ցեղասպանության ռիսկ, այնպես էլ բացառում է միացումը մի պետության հետ, եթե միավորումը բերելու է վերը նշված հետևանքներին»:
Այս խոստումներից որևէ կետի իրացման ուղղությամբ, սակայն, Նիկոլ Փաշինյանի ՔՊ-ն չի գնացել, այլ կերպ ասած՝ խաբել է ընտրողներին»։

Газета "Жоховурд" пишет: «Моя проблема – будущее Республики Армения, и объем моих полномочий определен Конституцией Республики Армения относительно будущего Республики Армения. Я сосредоточен на этой проблеме». Об этом вчера в парламенте заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос руководителя фракции "Армения" Сейрана Оганяна. Однако в предвыборной программе 2021 года партии «Гражданский договор» под председательством того же Пашиняна черным по белому написано:
«Одним из главных приоритетов внешней политики и политики безопасности будет мирное и всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта, обеспечение безопасности народа Арцаха посредством реализации права на самоопределение арцахских армян, а также сохранение культурного и религиозного наследия и решение гуманитарных проблем. Республика Армения будет использовать весь свой потенциал для достижения вышеуказанных целей, руководствуясь нашими государственными интересами и необходимостью защиты прав армянского народа».
Никол Пашинян не выполнил это предвыборное обещание. Реальность такова, что Армения оставила Арцах одному, более того, Пашинян еще в дни сентябрьской агрессии заявил, что мирному населению НКР ничего не угрожает. В предвыборной программе партии «Гражданский логовор» есть отдельный раздел, который называется «Арцахская проблема».
В этом разделе мы читаем: «Окончательное урегулирование карабахского конфликта мы видим в форме полной реализации права народа Арцаха на самоопределение и окончательного выяснения статуса Арцаха, руководствуясь принципом «Отделение ради спасения". Принцип «Отделения ради спасения» дает народам право как на выход из состава государства при угрозе дискриминации, масштабных нарушений прав человека или геноцида, так и исключает вступление в государство, если объединение приведет к перечисленным последствиям.
Однако партия "Гражданский договор" Никола Пашиняна не пошла на реализацию ни одного из этих обещаний, то есть обманула избирателей».