Ադրբեջանի հետ երկկողմ բանակցությունները վտանգավոր են. Արմեն Ռուստամյան
Իլհամ Ալիևի թիվ մեկ նպատակն է Հայաստանի հետ երկկողմ բանակցություններ վարել և ինչ-որ տեղ փակուղում հայտնված բանակցությունները տեղափոխել իր առաջարկած դաշտ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը։
Ըստ Ռուստամյանի՝ հիմա Ադրբեջանը փորձում է մեղմել իր նկատմամբ ճնշումները:
«Երկրորդը, ես վստահ եմ, որ փորձում է ասել՝ ճիշտը երկկողմ բանակցություններն են: Սրանով Ալիևն ասում է՝ «տեսեք, որ երկկողմ բանակցում ենք, ինչպիսի դրական արդյունքներ են լինում»: Սա կարող է տանել խաղաղության պայմանագրի ամբողջացմանն ու բանակցությունների տեղափոխմանը երկկողմ ձևաչափի դաշտ»,- ասաց նա:
Ռուստամյանի խոսքով՝ երկկողմ բանակցությունները վտանգավոր են։
«Լինելու է պարտվողի և հաղթողի խոսակցություն։ Երկրորդը, ի՞նչ է նշանակում երկկողմ ձևաչափով հարցեր լուծել, դա նշանակում է, որ հարց չի մնացել լուծելու: Ե՞րբ է առաջանում միջնորդների անհրաժեշտություն, երբ կողմերը ունենում են չհամաձայնեցված դիրքորոշումներ ու դրանց համապատասխանեցումը կատարվում է միջնորդների մասնակցությամբ: Նրանք տալիս են հնարավորություն, որ այն, ինչ արդեն ձեռք է բերվել, երաշխավորվի»,- ընդգծեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը։

Армен Рустамян:  Двусторонние переговоры с Азербайджаном опасны
Целью номер один Ильхама Алиева является проведение двусторонних переговоров с Арменией и сдвинуть с места зашедшие в тупик переговоры в предложенное им поле, заявил журналистам депутат фракции "Армения" Армен Рустамян.
По словам Рустамяна, сейчас Азербайджан пытается ослабить давление на него.
"Во вторых, я уверен, пытается сказать, что проведение двусторонних переговоров правильно . Таким образом Алиев говорит: "Видите, что мы ведем переговоры в двустороннем порядке, и какие положительные результаты мы имеем". Это может привести к завершению мирного соглашения и переводу переговоров в двусторонний формат", - сказал он.
По словам Рустамяна, двусторонние переговоры опасны.
«Состоится разговор между проигравшим и победителем. Во-вторых, что значит решать вопросы в двустороннем формате, означает ли это, что вопросов, требующих решения, не осталось? Когда возникает необходимость в посредниках, когда у сторон имеются несогласованные позиции и их примирение происходит с участием посредников? Они позволяют закрепить уже достигнутое", - подчеркнул депутат фракции "Армения".