Միրզոյանն ու Մարագոսը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն են քննարկել
08/12/2023 17:34
Դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործընկերության օրակարգային հարցեր։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ դեսպանն ամփոփել են վերջին շրջանում Երևան և Բրյուսել փոխայցելությունների, տարբեր ձևաչափերով կայացած քննարկումների արդյունքները՝ գոհունակություն հայտնելով քաղաքական ու անվտանգային, ինչպես նաև ոլորտային ուղղություններով ակտիվ երկխոսության կապակցությամբ և նախանշելով գործընկերության խորացմանն ուղղված հետագա քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել առաջիկայում ծրագրվող միջոցառումներին: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացի և դրանց ԵՄ շարունակական աջակցության, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների համատեքստում ընդգծվել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Վասիլիս Մարագոսն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ նախօրեին ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմերի համատեղ հայտարարությանը, վստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված քայլերի իրականացմանը»:

Мирзоян и Марагос подчеркнули важность запуска диалога по вопросу либерализации виз между Арменией и ЕС
8 декабря министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял главу дипмиссии Европейского Союза в Армении, посла Василиса Марагоса.
В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки всеобъемлющего партнерства между Арменией и ЕС.
Министр иностранных дел Армении и глава дипмиссии ЕС подвели итоги последних взаимных визитов в Ереван и Брюссель и обсуждений, проведенных в различных форматах, выразив удовлетворение активным диалогом в сфере политики и безопасности, а также в отраслевых направлениях. Стороны обозначили дальнейшие шаги по углублению партнерства.
Были затронуты предстоящие мероприятия. Состоялся обмен мнениями о процессе проведения демократических реформ в Армении и их дальнейшей поддержке со стороны ЕС. В контексте контактов между людьми была подчеркнута важность запуска диалога по вопросу либерализации виз между Арменией и ЕС.
В ходе встречи Арарат Мирзоян и Василис Марагос также затронули последние события в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе вчерашнее совместное заявления аппаратов премьер-министра Армении и президента Азербайджана, реализацию шагов, направленных на формирование атмосферы доверия.