Մոսկվան ողջունում է Երևանի և Բաքվի հայտարարությունը խաղաղության պայմանագիր կնքելու ցանկության մասին
Ռուսաստանը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը, որը հաստատում է հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագիր կնքելու մտադրությունը, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մոսկվայում գոհունակությամբ են ընդունել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի համատեղ հայտարարությունը, որը հաստատում է հարաբերությունները կարգավորելու և երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու փոխադարձ մտադրությունը», - ասել է Զախարովան։
Ռուսաստանը նաև ողջունում է Բաքվի և Երևանի համաձայնությունը հայ և ադրբեջանցի զինվորականների ազատ արձակման վերաբերյալ։
«Մենք պատրաստ ենք շարունակել հնարավոր աջակցություն ցուցաբերել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, սահմանազատման, խաղաղության պայմանագրի կնքման և քաղաքացիական հասարակության միջոցով շփումների հարցում»,- ասվում է ուղերձում։

Москва приветствует заявление Еревана и Баку о стремлении заключить мирный договор - МИД РФ
Россия приветствует совместное заявление Армении и Азербайджана, в котором подтверждается намерение нормализовать отношения и заключить мирный договор, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«В Москве с удовлетворением восприняли совместное заявление администрации президента Азербайджанской Республики и аппарата премьер-министра Республики Армения с подтверждением обоюдного намерения нормализовать отношения и заключить мирный договор между двумя странами», - говорится в комментарии Захаровой.
Россия также приветствует договоренность между Баку и Ереваном об освобождении армянских и азербайджанских военнослужащих.
«Готовы и далее оказывать всяческое содействие в разблокировании транспортных коммуникаций, делимитации границы, заключении мирного договора и контактах по линии гражданского общества», - отмечается в сообщении.