Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունների վերսկսմանը
Ֆրանսիան ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի վերջին համատեղ հայտարարությունը և իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների արագ վերսկսմանը՝ Եվրամիության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ Հայտարարությունում ընդգծվում է, որ Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը՝ որպես դրական ազդանշան և երկու երկրների բարի կամքի դրսևորումները՝ մասնավորապես գերիների փոխանակման վերաբերյալ։
«Հուսով ենք, որ այս հայտարարությունները առաջին քայլն են բանտարկյալների, գերիների և անհետ կորածների իրավիճակի հարցի կարգավորման ուղղությամբ»,-նշել են Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ից, գրում է «Արմենպրես»-ը:
Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների արագ վերսկսմանը՝ Եվրամիության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ։ Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունից հավելել են՝ ինչպես բազմիցս ասել է Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարը՝ չի կարող տևական խաղաղություն լինել՝ առանց միջազգային իրավունքը հարգելու, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և երկու պետությունների միջև սահմանների անխախտելիության։
Դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը հրապարակել էին համատեղ հայտարարություն։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողի, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողի։

Франция поддерживает возобновление мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном
Франция приветствовала последнее совместное заявление Армении и Азербайджана и выразила поддержку скорейшему возобновлению переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном при поддержке Евросоюза и Соединённых Штатов Америки.
В заявлении министерства Европы и иностранных дел Франции подчеркивается, что Франция приветствует совместное заявление Армении и Азербайджана как позитивный сигнал и выражение доброй воли двух стран, в частности, в отношении обмена пленными.
"Мы надеемся, что эти заявления являются первым шагом в направлении урегулирования вопроса о положении пленных, заключенных и пропавших без вести лиц", - заявили в МИД Франции, передает "Арменпресс".
Франция поддерживает скорейшее возобновление переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном при поддержке Европейского Союза и Соединенных Штатов Америки.
В Министерстве Европы и иностранных дел Франции добавили, что, как неоднократно заявлял министр Европы и иностранных дел, не может быть прочного мира без уважения международного права, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ между двумя государствами.
7 декабря аппарат премьер-министра РА и администрация президента Азербайджанской Республики опубликовали совместное заявление.
В результате переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики была достигнута договоренность о том, что Азербайджанская Республика освободит 32 армянских военнослужащих, а Республика Армения. в свою очередь, освободит двух азербайджанских военнослужащих.