Հայերը կարող են ապրել Ղարաբաղում, եթե դառնան Ադրբեջանի քաղաքացի. Ալիև
Հայերը, ովքեր ցանկանում են ապրել Ղարաբաղում, պետք է դիմեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար, «Euronews» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ, ունեն դրա իրավունքը: Նրանց ունեցվածքը պատշաճ կերպով պաշտպանված է: Բոլոր պատմական և կրոնական վայրերը գտնվում են պատշաճ պաշտպանության ներքո: Վերադառնալու համար նրանք պետք է պահպանեն որոշակի կանոններ: Այս մասին ես խոսել եմ դեռ ամիսներ առաջ: Նրանք, ովքեր ցանկանում են մնալ, պետք է դիմեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար»,- ասել է Ալիևը։
Նա նշել է, թե հայերը չեն կարող ապրել Ադրբեջանում՝ ասելով, որ ապրում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:

Алиев: Армяне смогут жить в Карабахе, если станут гражданами Азербайджана
Армяне, желающие жить в Карабахе, должны подать заявление на получение азербайджанского гражданства, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью телеканалу "Евроньюс".
«Все те, кто хочет вернуться, имеют на это право. Их собственность надежно защищена. Все исторические и религиозные объекты находятся под должной охраной. Чтобы вернуться, они должны следовать определенным правилам. Я говорил об этом несколько месяцев назад. Те, кто хочет остаться, должны подать заявление на получение азербайджанского гражданства", - сказал Алиев.
Он отметил, что армяне не могут жить в Азербайджане, заявив, что они живут в Нагорно-Карабахской Республике.