Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գերիների փոխանակման մասին հայտարարությունը հույսի շող է. Լուազո
Եվրախորհրդարանի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի ենթահանձնաժողովի ղեկավար Նատալի Լուազոն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հայտարարությունը` այն անվանելով հույսի շող:
«Թող դրան հետևի խաղաղության պայմանագիր կնքումը»,- «X»-ի միկրոբլոգում գրել է ֆրանսիացի պատգամավորը` հիշեցնելով, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության են եկել գերիների փոխանակման հարցում:
Հիշեցնենք` դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը հրապարակել էին համատեղ հայտարարություն։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողի, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողի։

Луазо: Заявление об обмене пленными между Арменией и Азербайджаном является лучом надежды
Председатель подкомитета Европейского парламента по вопросам безопасности и обороны Натали Луазо приветствовала заявление Армении и Азербайджана, назвав его лучом надежды.
"Пусткай за этим последует подписание мирного договора", - написала французский депутат в микроблоге "Х", напомнив, что Армения и Азербайджан договорились об обмене пленными.
Напомним, что 7 декабря аппарат премьер-министра Республики Армения и администрация президента Азербайджанской Республики опубликовали совместное заявление.
В результате переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики была достигнута договоренность о том, что Азербайджанская Республика освободит 32 армянских военнослужащих, а Республика Армения, в свою очередь, освободит двух азербайджанских военнослужащих.