Արցախի ԱԺ հայտարարությունը՝ Արցախի Հանրապետության Անկախության հանրաքվեի կապակցությամբ․
Դեկտեմբերի 10-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորները Արցախի Հանրապետության Անկախության հանրաքվեի, մարդու հիմնարար իրավունքների և ցեղասպանության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ այցելել են Եռաբլուր պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Արցախի ազգային- ազատագրական պայքարի ճանապարհին նահատակված հայորդիների շիրիմներին:
Օրվա կապակցությամբ ԱՀ ԱԺ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ .
«Արցախի ազգային – ազատագրական պայքարի պատմության մեջ ինքնորոշման և ժողովրդավարական սկզբունքների հիման վրա Հանրապետության կայացման առհավատչյան 1991 թվականի Անկախության հանրաքվեն է: 1991 թվականի Անկախության հանրաքվեն այն հիմնաքարն էր, որի վրա կառուցվեց Արցախի Հանրապետությունը և դարձավ համայն հայության պարծանքն ու հաղթանակի փարոսը: Արցախի ժողովուրդը 2006 թվականի նույն օրը Սահմանադրության ընդունման հանրաքվեով մեկ անգամ ևս արտահայտեց անկախ պետություն ունենալու և ազատության համար պայքարի ուղին անշեղորեն շարունակելու իր կամքը:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով զոհվեցին հարյուրավոր մեր հայրենակիցներ, այդ թվում ՝ երեխաներ և կանայք, հայաթափվեց հայ ժողովրդի հազարամյա հայրենիք Արցախը:
Անվտանգության և իրավունքների իրացման անհնարինությունից ելնելով՝ Արցախի բնակչությունը դիմեց հայրենիքը լքելու ծայրահեղ քայլի։ Այս ամենին իր գնահատականը տվեց նաև միջազգային հանրությունը: Ֆրանսիայի և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարությունները, Գերմանիայի Բունդեսթագը, Ավստրիայի և Նիդեռլանդների խորհրդարանները, Եվրախորհրդարանը, Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը և այլ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը որակեցին որպես էթնիկ զտում։
Ադրբեջանը, հայ ժողովրդի դեմ ցեղասպանություն իրականացնելուց հետո , միջազգային դերակատարների աչքին թոզ փչելու և իր արարքն արդարացնելու համար, որպես ռազմական գործողությունների դադարեցման նախապայման, Արցախի Հանրապետության Նախագահին պարտադրեց ստորագրել փաստաթուղթ:
Ի սկզբանե գիտակցելով Ադրբեջանի կողմից պարտադրվող փաստաթղթի հակասահմանադրականությունը, գնահատելով խաղաղ բնակչությանը ցեղասպանության ենթարկելու, նրա ազատ տեղաշարժը խոչընդոտելու և կամայական ձերբակալությունների հնարավոր վտանգների առկայությունը՝ նախագահի կողմից ընդունվեց հրամանագիր, որով մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը պետք է կազմալուծվեին Արցախի պետական ինստիտուտները, իսկ բնակչությունը որոշում կայացներ՝ լքել հայրենիքը կամ ինտեգրվել Ադրբեջանին։
Հաշվի առնելով Արցախի հարցի վերջնական փակմամբ շահագրգռված կողմերի կատարված և կատարվող քայլերի ինտենսիվությունն ու դրանում շահագրգիռ կողմերի ագրեսիվ վարքագիծը՝ Ազգային ժողովը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ տեր կանգնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքներին և հայտնում իր պատրաստակամությունը՝ շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկելու բոլոր խնդրահարույց հարցերը։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, հավատարիմ Արցախի ժողովրդի ազատ կամքի արտահայտման արդյունքում ստացած մանդատին, վճռակամ է պաշտպանելու հայ ժողովրդի հազարավոր հայորդիների արյունով ու քրտինքով իրացված իրավունքներն ու ազատությունը»:

Национальное Собрание Арцаха подтверждает свою приверженность отстаиванию прав народа Арцаха
10 декабря депутаты Национального Собрания Республики Арцах посетили пантеон воинской славы «Ераблур» по случаю Референдума о независимости Республики Арцах, основных прав человека и Международного дня предотвращения геноцида, чтобы воздать дань уважения памяти павших на пути национально-освободительной борьбы Арцаха.
По этому случаю Национальное Собрание Республики Арцах выступило с заявлением:
«В истории национально-освободительной борьбы Арцаха референдум о независимости 1991 года является краеугольным камнем становления Республики, основанный на самоопределении и демократических принципах. Референдум о независимости 1991 года стал краеугольным камнем, на котором была построена Республика Арцах, и стал гордостью и маяком победы для всего армянства. В тот же день 2006 года народ Арцаха посредством референдума по принятию Конституции еще раз выразил желание иметь независимое государство и продолжить путь борьбы за свободу.
19 сентября 2023 года в результате военной агрессии Азербайджана погибли сотни наших соотечественников, в том числе дети и женщины, тысячелетняя родина армянского народа – Арцах – обезлюдела.
Исходя из невозможности реализации безопасности и прав, население Арцаха прибегло к крайнему шагу – покинуть родину. Международное сообщество также дало всему этому свою оценку. Министерства иностранных дел Франции и Кипра, Бундестаг Германии, парламенты Австрии и Нидерландов, Европарламент, Институт Лемкина по предотвращению геноцида и другие авторитетные международные организации назвали произошедшее в Нагорном Карабахе этнической чисткой.
После совершения геноцида против армянского народа Азербайджан вынудил президента Республики Арцах подписать документ в качестве предварительного условия прекращения боевых действий, чтобы пускать пыль в глаза международным акторам и оправдать свои действия.
Изначально осознав антиконституционность навязанного Азербайджаном документа, оценивая возможные угрозы геноцида в отношении мирного населения, ограничения его свободного перемещения и возможность произвольных арестов, президент подписал указ, согласно которому до 1 января 2024 года все государственные учреждения Арцаха распускаются, а населению пришлось принять решение: покинуть родину или интегрироваться с Азербайджаном.
Принимая во внимание интенсивность предпринятых и предпринимаемых шагов сторонами, заинтересованными в окончательном закрытии Арцахского вопроса, и агрессивное поведение заинтересованных в этом сторон, Национальное собрание остается приверженным отстаиванию прав народа Арцаха и выражает готовность обсуждать все проблемные вопросы с заинтересованными сторонами.
Национальное Собрание Республики Арцах, верен мандату, полученному в результате свободного волеизъявления народа Арцаха, и решителен в вопросе защиты прав и свобод, реализованных ценой крови и пота тысяч армян».