Արևմուտքն անում է հնարավորը, որ անգամ Ուկրաինայում հաղթանակից հետո Ռուսաստանը չկարողանա Հարավային Կովկաս վերադառնալ. Հայկ Խալաթյան
11/12/2023 16:21
Պուտինի առաջադրվելը սպասելի էր, կանխատեսելի է նաև հաղթանակը։ Ավելի հետաքրքիր էր, թե ինչպես տեղի ունեցավ առաջադրումը։ Դոնբասի հերոս Ժոգան առաջարկեց, որ Պուտինն առաջադրվի. սա կարելի է համարել ուղերձ՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունն առաջնային է և որ Ռուսաստանի քաղաքականությունը չի փոխվելու, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Վերելք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի քաղաքական մեկնաբան Հայկ Խալաթյանը։
«Ռուսաստանում ընդդիմությունը թույլ էր մինչև պատերազմը, պատերազմից հետո առավել ևս. շատերը, որ դեմ էին Պուտինի քաղաքականությանը, հեռացան երկրից։ Նախկինում ռադիկալ ընդդիմությունը չէր կարողանում ազդեցություն ունենալ գործընթացների վրա, հիմա առավել ևս չի կարողանալու։ Պուտինը բացահայտ հանրային աջակցություն ունի. նույնիսկ հանրության այն հատվածը, որ որոշ չափով դժգոհ է իշխանությունից, պատերազմի պայմաններում պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել Պուտինին. հասկանում են՝ ներկա քաղաքականությամբ որոշվում է երկրի ապագան», - նշեց նա։
Խալաթյանն ընդգծեց՝ ուկրաինական հակամարտությունից կախված է Ռուսաստանի ապագան. Ռուսաստանում դա չեն համարում պատերազմ Ուկրաինայի դեմ, այլ՝ պատերազմ՝ հավաքական Արևմուտքի դեմ։
«Ռուսաստանում նաև համարում են, որ հաջողության հասնելուց հետո Արևմուտքը ստիպված է լինելու հաշվի առնել Ռուսաստանի շահերը, ինչը չէր անում մինչև պատերազմը։ Փաստացի Ռուսաստանի նպատակն է Ուկարինայում հաղթանակի շնորհիվ դաշնակիցների հետ ստեղծել նոր աշխարհակարգ», - ասաց նա։
Հարցին՝ արդյո՞ք 2024 թվականին Ռուսաստանը կվերանայի Հարավային Կովկասում իր քաղաքականությունը՝ Խալաթյանը պատասխանեց. «Պետք է ընդունել, որ Հարավային Կովկասը Ռուսաստանի համար այս պահին երկրորդական նշանակություն ունի, և դրա համար է, որ այդքան ռեսուրս և ուշադրություն չի ծախսվում։ Այդուհանդերձ, կա դժգոհություն թե՛ Ալիևի, թե՛ Փաշինյանի վարած քաղաքականության հանդեպ»։
Հայկ Խալաթյանի գնահատմամբ, Ռուսաստանում տիրապետող է գնահատականը, որ կարևոր չէ, թե ինչ են այս պահին անում Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարները. Ուկրաինայում հաղթանակից հետո Հարավային Կովկասում ռուսական օրակարգն է դոմինանտ դառնալու։
Խալաթյանն ընդգծում է՝ մինչդեռ Արևմուտքը հիմա անում է հնարավորը, որպեսզի անգամ Ուկրաինայում հաղթանակից հետո Ռուսաստանը չկարողանա Հարավային Կովկաս վերադառնալ։
«Ռուսաստանում շատ լավ հասկանում են, որ Ուկրաինայի, Արևմուտքի հույսը Ռուսաստանում դժգոհություն, ներքին խռովություններ հրահրելն է, դա կանխելու համար Կրեմլը հստակ քաղաքականություն է վարում, չի գնում մոբիլիզացիայի, ինչը մյուս կողմից թույլ չի տալիս արագ հաջողության հասնել։ Այնուամենայնիվ, եթե անգամ Արևմուտքը շարունակի աջակցել Ուկրաինային, ժամանակ է պետք, որ Արևմուտքի ռազմական արդյունաբերությունը հասցնի համաչափ զինամթերք մատակարարել։ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ռեսուրսները համադրելի չեն. չի կարելի թերագնահատել մարդուժի գործոնը։ Հետևաբար՝ պատերազմի ելքը կանխատեսելի է, այլ հարց է՝ դեռ ինչքան է շարունակվելու այն և դեռ քանի հազար զոհ է լինելու», - ասաց Խալաթյանը։

Айк Халатян: Запад делает все возможное, чтобы не допустить возвращения России на Южный Кавказ даже после победы на Украине
11/12/2023 16:52
Выдвижение Путина в президенты было ожидаемым, победа тоже предсказуема. Интереснее было, как проходило выдвижение. Жога, герой Донбасса, предложил Путину баллотироваться: это можно считать посланием о том, что российско-украинский конфликт первичен и политика России не изменится. Об этом в беседе с Aysor.am сообщил политический обозреватель информационно-аналитического центра «Верелк» Айк Халатян.
«Оппозиция в России была слаба до войны, тем более после войны: многие из тех, кто выступал против политики Путина, покинули страну. Раньше радикальная оппозиция не могла влиять на процессы, теперь тем более не сможет.
Путин имеет серьезную поддержку в обществе, даже та часть общества, которая в той или иной степени недовольна властью, готова всячески поддержать Путина в условиях войны: они осознают, что будущее страны определяется нынешней политикой", - отметил он.
Халатян подчеркнул, что будущее России зависит от украинского конфликта. В России это считают войной не против Украины, а войной против коллективного Запада.
«В России также считают, что после достижения успеха Западу придется учитывать интересы России, чего он не делал до войны. Фактическая цель России - создать вместе со своими союзниками новый мировой порядок благодаря победе на Украине", - сказал он.
На вопрос, будет ли Россия пересматривать свою политику на Южном Кавказе в 2024 году, Халатян ответил: «Надо признать, что Южный Кавказ имеет для России на данный момент второстепенное значение, и именно поэтому не тратится столько ресурсов и внимания. Тем не менее,  есть недовольство политикой как Алиева, так и Пашиняна».
По оценке Айка Халатяна, Россия придерживается мнения, что не важно, что делают в данный момент руководители Азербайджана и Армении. После победы на Украине российская повестка дня станет доминирующей на Южном Кавказе.
Халатян подчеркивает, что Запад сейчас делает все возможное, чтобы даже после победы на Украине Россия не смогла вернуться на Южный Кавказ.
«В России прекрасно понимают, что надежда Украины и Запада — спровоцировать недовольство и внутренние беспорядки в России. Чтобы этого не допустить, Кремль проводит четкую политику и не идет на мобилизацию, которая, с другой стороны, не позволяет добиться быстрого успеха. Однако даже если Запад продолжит поддерживать Украину, военной промышленности Запада потребуется время, чтобы поставить нужные боеприпасы. Ресурсы Украины и России несопоставимы: человеческий фактор нельзя недооценивать. Поэтому исход войны предсказуем, другой вопрос, как долго она будет продолжаться и сколько тысяч будет жертв", - сказал Халатян.