Այսօրվանից բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, էներգետիկայի, ջրային և հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատորները մինչև 2 միլիոն ՀՀ դրամը չգերազանցող գումարի բռնագանձման պահանջով իրենց դիմումները կներկայացնեն նոտարներին, այլ ոչ թե դատարան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը։
Նա ընդգծել է նաև, որ այս գործընթացի արդյունքում շուրջ 90 տոկոսով նվազելու է դատավորների ծանրաբեռնվածությունը:
«Այսինքն՝ քաղաքացիական դատարաններում 2000-4000 գործ ունեցող դատավորները հաջորդ տարվա գարնանից կունենան 200-300 գործեր (այնքան, որքան զարգացած Եվրոպական երկրներում է): Հետևաբար՝ քաղաքացիական գործերը առաջին ատյանում 2024 թվականի կեսերից կտևեն ոչ թե տարիներ, այլ մի քանի ամիս։
Այս բարեփոխումը տևեց շուրջ մեկ տարի, քանի որ պետք էր օրենսդրական փոփոխություն, համակարգչային նոր ծրագրի մշակում, նոտարիատի և հարկադիր ծառայության ծրագրերի համակցում և նոտարիատի վերապատրաստում: Նման կարևոր բարեփոխման և մեծագույն աջակցության համար շնորհակալ ենք Կառավարությանը, Ազգային ժողովին, Արդարադատության նախարարությանը, Դատական դեպարտամենտին, Նոտարական պալատին», - նշել է նա:

Андреасян: Нагрузка на судей снизится примерно на 90 процентов
Председатель Высшего судебного совета Карен Андреасян сообщил, что банки, кредитные организации, операторы энергетической, водной и телекоммуникационной сфер с 11 декабря будут подавать заявления о конфискации суммы, не превышающей 2 млн драмов, нотариусам, а не в суд. Он отметил, что это почти на 90% позволит снизить нагрузку на судей.
«У судьей, которые в гражданских судах ведут 2000-4000 дел, следующей весной будет 200-300 дел (столько же, сколько в развитых европейских странах).Гражданские дела в судах первой инстанции будут длиться не годы, а несколько месяцев с середины 2024 года. Эта реформа заняла около года, так как потребовала изменения законодательства, разработки новой компьютерной программы, совмещения нотариальных и исполнительных программ, а также переподготовки нотариусов», – написал Андреасян в Facebook.