Մահացել է ԱԺ նախկին նախագահ, ՀՀՇ հիմնադիր-անդամ Բաբկեն Արարքցյանը
Բաբկեն Արարքցյանը ծնվել է 1944 թ. սեպտեմբերի 16-ին: 1966-ին ավարտել է Մոսկվայի պետական համալսարանը՝ մեխանիկ-մաթեմատիկոսի որակավորմամբ: 1966-68-ին սովորել է ՌԴ ԳԱ Ստեկլովի անվան ինստիտուտի ասպիրանտուրայում: Ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու(1972): Եղել է ԽՄԿԿ անդամ:
1968-71-ին աշխատելէ ՀՀ ԳԱԱ հաշվողական կենտրոնում, 1971-75-ին՝ ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի, 1975-77-ին՝ Հայաստանի Պետական պլանային կոմիտեի գիտա-տեխնիկական տեղեկատվության ինստիտուտներում, 1977-90-ին՝ Երեւանի պետական համալսարանում դոցենտ, ամբիոնի վարիչ:
1988-ից եղել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, 1989-ից ՀՀՇ վարչության անդամ է: 1988 թ. դեկտեմբերի 10-ին ձերբակալվել եւ մինչեւ 1989թ. մայիսի 31-ը բանտարկվել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի մյուս անդամների հետ միասին:
ՀՀ ԳԽ պատգամավոր ընտրվել է Երեւանի Արաբկիրի 34-րդ ընտրատարածքից:
1990 թ. օգոստոսին ընտրվել է ՀՀ ԳԽ նախագահի առաջին տեղակալ, 1991 թ. դեկտեմբերի 24-ին՝ ՀՀ Գերագույն Խորհրդի նախագահ:1991-ին ընտրվել է Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահ, 1994-ին՝ Սահմանադրական հանձնաժողովի համանախագահ: Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանային վեհաժողովի (ՍՏՀԽՎ, 1993), ԵԱՀԿ խորհրդանային վեհաժողովի(1993), ԱՊՀ մասնակից երկրների միջխորհրդանային վեհաժողողվի(1993) Հայաստանի պատվիրակությունների ղեկավար:1995-ի հունիսից ՍՏՀԽՎ նախագահ:

Скончался бывший председатель НС, один из учредителей партии "Армянское общенациональное движение" Бабкен Араркцян
Скончался бывший председатель Национального собрания Армении, один из учредителей партии "Армянское общенациональное движение" Бабкен Араркцян. Ему было 79 лет.
Бабкен Араркцян родился 16 сентября 1944 года. В 1966 году окончил Московский государственный университет по специальности "математика".
В 1966—1968 гг. учился в аспирантуре института математики Академии наук СССР. Кандидат физико-математических наук, доцент (1972). Автор более 30 научных статей.
В 1968—1971 гг. работал в вычислительном центре НАН Армянской ССР, а с 1971—1975 — в математическом центре НАН Армянской ССР.
В 1975—1977 — работал в институтах информатизации новейших технологий Армянской ССР.
В 1970—1990 — доцент, заведующий кафедрой математики Ереванского государственного университета.
Араркцян был членом комитета "Карабах". В 1988 году был арестован и до мая 1989 года находился под стражей. В 1990-91 гг. был первым заместителем председателя Верховного совета Армении.
В 1991-1995 гг. Бабкен Араркцян занимал пост спикера законодательного органа Армении. В 1995 году избран председателем Национального собрания Армении, став спикером армянского парламента первого созыва. В 1998 году Араркцян подал в отставку вместе с другими членами политической команды первого президента Левона Тер-Петросяна.