«Մի բան խաղացին մեր գլխին, չգիտեմ». Lիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանին Ադրբեջանը չի վերադարձրել հայկական կողմին (24News)
13/12/2023 18:03
Lիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանին Ադրբեջանը չի վերադարձրել հայկական կողմին։
«Երևի սփյուռքահայ է, դրա համար էլ չի վերադարձել։ Մի բան խաղացին մեր գլխին, չգիտեմ»,- 24 news.am-ին ասել է  Մարալ Նաջարյանը։
Մարալ Նաջարյանը գերեվարվել էր Վիգեն Էուլջեքյանի հետ 2020 թվականի նոյեմբերին եռակողմ հայտարարությունից հետո, իրերի հետևից Բերձոր ու Շուշի էին գնում։ Մարալը գերության մեջ չորս ամիս անցկացրեց և վերադարձվեց Լիբանան։ Իսկ Վիգեն Էուլջեքյանին Բաքվի դատարանը դատապարտեց 20 տարվա ազատազրկման։
Մարալ Նաջարյանը նշել է, որ նախապես Վիգենի անունը եղել է ցուցակում, բայց ցուցակը փոփոխության է ենթարկվել, և այլ գերի է վերադարձվել։
Հարցին՝ պատրաստվո՞ւմ են դիմել միջազգային կառույցներին կամ ՀՀ իշխանությանը՝ հասկանալու համար՝ ո՞րն է եղել պատճառը, որ չի վերադարձվել, Մարալ Նաջարյանն արձագանքել է՝ ՀՀ իշխանություն կա՞, ապա նշել է․ «Մի պատճառ բերելու են»։

«Они сыграли с нами в грязную игру»: Азербайджан не вернул армянской стороне армянина из Ливана Вигена Эулджекяна (24News)
13/12/2023 18:28
Азербайджан не вернул армянской стороне армянина из Ливана Вигена Эулджекяна.
«Возможно, он армянин из Диаспоры, поэтому и не вернулся. Они сыграли с нами в грязную игру, я не знаю", - сказала 24 news.am Марал Наджарян.
Марал Наджарян вместе с Вигеном Эулджекяном были взяты в плен после трехстороннего заявления в ноябре 2020 года, они поехали за вещами в Бердзор и Шуши. Марал Наджарян находилась в плену в Азербайджане 4 месяца и была возвращена в Ливан. А Виген Эулджекян был приговорен бакинским судом к 20 годам лишения свободы.
Марал Наджарян отметила, что имя Вигена ранее было в списке, но список был изменен и возвращен другой пленный.
На вопрос: «Собираются ли они обратиться к международным структурам или правительству Республики Армения, чтобы понять, по какой причине он не был возвращен?» Марал Наджарян ответила: «Есть ли правительство Республики Армения?» «Они найдут причину».