ՀՀ ԱԳՆ չի հստակեցնում՝ կա՞ արդյոք  «խաղաղության պայմանագրի» 6-րդ տարբերակում Արցախի վերաբերյալ որևէ դրույթ
13/12/2023 19:05
ՀՀ ԱԳՆ չի հստակեցնում՝ կա՞ արդյոք «խաղաղության պայմանագրի» 6-րդ տարբերակում Արցախի վերաբերյալ որևէ դրույթ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը չի հստակեցնում՝ կա՞ արդյոք հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի 6-րդ տարբերակում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ որևէ դրույթ: Այն պաշտոնական Երևանը Բաքվին է փոխանցել նոյեմբերի 21-ին: Ադրբեջանի առաջարկները հայկական կողմը ստացել էր մինչև Արցախի վրա ադրբեջանական հարձակումը:
«Ազատության» գրավոր հարցին՝ կա՞ արդյոք վերջին խմբագրության մեջ արցախահայերի իրավունքներին և անվտանգությանն առնչվող դրույթ, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից միայն նշել են. «Հայաստանի համար առաջնային է Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը, երկու երկրների միջև սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ աշխատելու հրատապ անհրաժեշտությունը՝ հիմնվելով Խորհրդային Միության գլխավոր շտաբի ամենաթարմ քարտեզների վրա, տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակումը՝ հիմնված ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների վրա»:
Արցախի հայաթափումից ընդամենը երկու ամիս առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր, թե Ադրբեջանի հետ բանակցություններում Երևանի կարմիր գծերից է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության խնդիրը: Այժմ ո՞րն է հարցի վերաբերյալ պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը: Արտաքին գործերի նախարարությունից հղում են անում Նիկոլ Փաշինյանի, արտաքին գործերի նախարարի և մյուս պաշտոնյաների հրապարակային ելույթներին: Այդ ելույթներում Փաշինյանն ու թիմակիցները Արցախի ժողովրդի իրավունքներին և անվտանգությանն առնչվող որևէ դիրքորոշում չեն հայտնում:
Նախորդ շաբաթ արձագանքելով Արցախի ապագայի վերաբերյալ ընդդիմության հարցին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե իր խնդիրը Հայաստանի Հանրապետության ապագան է:

В МИД Армении не уточняют, есть ли какие-либо положения относительно Арцаха в 6-й версии "мирного договора"
13/12/2023 19:48
В МИД Армении не уточняют, есть ли какие-либо положения относительно Нагорного Карабаха в 6-й версии армяно-азербайджанского мирного договора. 21 ноября он был официально передан Ереваном Баку. Армянская сторона получила предложения Азербайджана еще до нападения Азербайджана на Арцах. На письменный вопрос радио "Свобода", есть ли в последней версии положение, касающееся прав и безопасности арцахских армян, внешнеполитическое ведомство лишь ответило: «Взаимное признание территориальной целостности Армении и Азербайджана, острая необходимость работать над демаркацией государственной границы между двумя странами на основе новейших карт Генерального штаба СССР, а также разблокирование региональных каналов, под суверенитетом и национальной юрисдикцией, на принципах взаимности и равенства имеют первостепенное значение для Армении».
Всего за два месяца до депопуляции Арцаха премьер-министр Никол Пашинян заявил, что вопрос прав и безопасности армян Нагорного Карабаха является одной из красных линий переговоров Еревана с Азербайджаном. А какова официальная позиция Еревана по этому вопросу? МИД ссылается на публичные выступления Никола Пашиняна, министра иностранных дел и других официальных лиц. В этих выступлениях Пашинян и его соратники не выражают никакой позиции, касающейся прав и безопасности народа Арцаха.
На прошлой неделе, отвечая на вопрос оппозиции о будущем Арцаха, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что его проблема – будущее Республики Армения.