Արցախի հարցը չի փակվել. միայն անհայրենիք մեկը կարող է անիմաստ համարել նրա համար օգտագործված ժամանակն ու ռեսուրսները. Սեյրան Օհանյան (Տեսանյութ)
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի դիտարկմամբ՝ այսօր կրկնակի կործանարար է Արցախի համար, երբ ՀՀ իշխանությունները չունեն ու հրաժարվում են որևէ ծրագիր կամ ռազմավարություն մշակել Արցախի ապագայի համար։
«Յուրաքանչյուր հայ այսօր գիտակցում է, որ Արցախի հարցը չի փակվել, միայն անհայրենիք մեկը կարող է անիմաստ համարել նրա համար օգտագործված ժամանակն ու ռեսուրսները՝ ուրանալով այն փաստը, որ քառորդ դարից ավելի հենց Արցախն է եղել Հայաստանի ազատության ու անվտանգության երաշխավորը»,- ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց Օհանյանը։
Ըստ նրա՝ պետք է շարունակել պայքարը, քանի որ հակամարտությունն ավարտված չէ, այն ավելի է խորացել։
«Արցախը եղել է գործոն ու այսօր նրա սուբյեկտայնության պահպանման համար բոլոր ինստիտուտները պետք է գործեն՝ ներառյալ ժողովրդի ճակատագրի ու նաև ժողովրդի հետվերադարձի պայմանների լուծում, իսկ բանակցությունները միջազգային հարթակում այլընտրանք չունեն»,- ընդգծեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը։
Օհանյանը նշեց՝ եթե ՀՀ իշխանությունը հրաժարվի որևէ ռազմավարությունից՝ նրանց ճակատին գրված է լինելու Արցախի հայաթափման փաստը։

Сейран Оганян: Вопрос Арцаха не закрыт: только непатриотичный человек может считать потраченные на него время и ресурсы бессмысленными
По оценке лидера фракции "Армения" Сейрана Оганяна, сегодня для Арцаха вдвойне губительно, когда власти Армении не имеют и отказываются разрабатывать какую-либо программу или стратегию будущего Арцаха.
«Каждый армянин сегодня осознает, что вопрос Арцаха не закрыт, только непатриотичный человек может считать потраченные на него время и ресурсы бессмысленными, отрицая тот факт, что Арцах уже более четверти века является гарантом свободы и безопасности Армении», - сказал на брифинге НС Оганян.
По его словам, борьбу необходимо продолжать, поскольку конфликт не завершен, он углубился.
"Арцах был фактором, и сегодня все институты должны действовать для сохранения его субъектности, включая решение судьбы народа и условий возвращения народа, а переговоры на международной платформе не имеют альтернативы", - подчеркнул лидер " Фракция "Армения".
Оганян отметил, что если власти Армении откажутся от какой-либо стратегии, факт депопуляции Арцаха будет написан у них на лбу.