ԱՊՀ-ն ծրագրում է դիտորդներ ուղարկել Ադրբեջանում, Բելառուսում և Ռուսաստանում կայանալիք ընտրություններին
13/12/2023 14:04
Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը նախատեսում է դիտորդներ ուղարկել Ադրբեջանում և Ռուսաստանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին, ինչպես նաև Բելառուսում 2024 թվականի փետրվարին կայանալիք խորհրդարանական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին։ Այդ մասին հայտնել է ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը` պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին։
«Հաջորդ տարին ընտրությունների տարի է մեր Համագործակցության առաջատար պետություններում։ Առաջին ընտրությունները կլինեն փետրվարի 9-ին Ադրբեջանում` նախագահական ընտրություններ. մենք արդեն ստացել ենք հրավերը: Այնուհետև խորհրդարանական ընտրություններ Բելառուսում։ Եվ մարտ ամսին նախագահական ընտրություններ Ռուսաստանի Դաշնությունում», - ասել է նա Մինսկում ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեում Համագործակցության անդամ երկրների մշտական ​​ներկայացուցիչների խորհրդի հերթական նիստի մեկնարկից առաջ։
Լեբեդևը նշել է, որ ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեն «արդեն պատրաստվում է այդ ընտրությունների դիտարկմանը»։
«Մենք հրավեր ենք ստացել՝ ստեղծելու ԱՊՀ առաքելություն և ուղարկելու այդ ընտրությունների դիտարկման համար»,- ընդգծել է նա։
Համագործակցության գլխավոր քարտուղարը պարզաբանել է, որ մինչ օրս դիտորդական առաքելություն ուղարկելու գրավոր հրավեր է ստացվել միայն Բաքվից։
«Այդ մասին մեզ բանավոր ասել են, բայց գրավոր ստացել ենք առայժմ միայն Ադրբեջանից, նրանք առաջինն են անցկացնելու ընտրությունները», – հավելել է Լեբեդևը:

СНГ планирует направить наблюдателей на выборы в Азербайджане, Беларуси и России
Содружество Независимых Государств планирует направить наблюдателей на президентские выборы в Азербайджане и России, а также на парламентские выборы и выборы местного самоуправления в Беларуси в феврале 2024 года. Об этом сообщил генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев, отвечая на вопрос ТАСС.
«Следующий год - год выборов в ведущих государствах нашего Содружества. Первые выборы будут, мы уже получили приглашение, 9 февраля в Азербайджане, президентские выборы. Потом парламентские выборы в Белоруссии. И в марте президентские выборы в Российской Федерации», - сказал он перед началом очередного заседания Совета постоянных представителей государств-участников СНГ в Исполкоме СНГ в Минске.
Лебедев отметил, что исполком СНГ «уже готовится к наблюдению за этими выборами».
«Мы получили приглашение сформировать миссию СНГ и направить ее для наблюдения на эти выборы», - подчеркнул он.
Генсек Содружества уточнил, что пока письменное приглашение направить наблюдательную миссию получено только из Баку.
«Устно нам сказали об этом, но письменно мы получили пока только от Азербайджана. Они первыми проводят выборы», - добавил Лебедев.