Եթե Բաքու ուղարկված վերջին առաջարկների տեսքով խաղաղության պայմանագրի շուրջ համաձայնություն լինի՝ չի բացառվում, որ տարեվերջին կնքվի պայմանագիրը. Սարգիս Խանդանյան
13/12/2023 12:14
Հայաստանը պատրաստ է մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։
«Եթե բոլոր այն սկզբունքային հարցերը, որոնք Հայաստանը բարձրացնում է ու որոնց շուրջ եղել է համաձայնություն, վերահաստատվեն ու տեղ գտնեն խաղաղության համաձայնագրում, ապա դրանից հետո խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը արդեն տեխնիկայի հարց է», - նշեց նա։
Խանդանյանի խոսքով՝ առաջարկները, որոնք վերջին անգամ Հայաստանն ուղարկել է Բաքու, եթե այդ տեսքով խաղաղության համաձայնագրի շուրջ համաձայնություն լինի, չի բացառվում, որ տարեվերջին կնքվի պայմանագիրը։
«Բայց թե գործնականում ինչպես կդասավորվեն հանգամանքները, պետք է սպասել», - ընդգծեց ՔՊ-ական պատգամավորը։

Саргис Ханданян: Если будет достигнуто соглашение о мирном договоре в виде последних предложений, направленных Баку, не исключено, что договор будет подписан в конце года
13/12/2023 12:30
Армения готова подписать мирный договор до конца года, заявил на брифинге НС член фракции "Гражданский договор", председатель комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян.
"Если все принципиальные вопросы, которые поднимает Армения и по которым было достигнуто соглашение, будут подтверждены и найдут место в мирном договоре, то подписание мирного договора после этого - уже технический вопрос", - сказал он.
По словам Ханданяна, предложения, которые Армения направила Баку в последний раз, если будет договоренность о мирном договоре в такой форме, то не исключено, что договор будет подписан в конце года.
"А вот как повернутся обстоятельства на практике, надо подождать", - подчеркнул депутат от фракции "ГД".