Հայաստան վերադարձած 32 գերիների մի մասն արդեն հարցաքննվում է. տուժողի դատավարական կարգավիճակ ունեն
Երեկ հայրենադարձված 32 գերիների մի մասն արդեն հարցաքննվում է։ Նրանք, հիմնականում տուժողի դատավարական կարգավիճակ ունեն, այս մասին Aysor.am-ին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
Հայրենիք վերադարձած գերիների հիմնական մասը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմին վերաբերող վարույթով ունեն տուժողի կարգավիճակ։
«Մի քանիսը պատերազմից հետո շփման գծի տարբեր հատվածներում տեղի ունեցած գերեվարումների դեպքերով քննվող վարույթներով են անցնում՝ որպես տուժող։ Բոլորի հետ անհրաժեշտ քննչական գործողություններն էլ իրականացվելու են համապատասխան վարույթներով»,- նշեց Աբրահամյանը։

Некоторые из 32 вернувшихся в Армению пленных уже допрашиваются: они имеют статус потерпевшего
Некоторые из 32 репатриированных вчера пленных уже допрашиваются. В основном они имеют статус потерпевшего, об этом Aysor.am сообщил пресс-секретарь председателя Следственного комитета Армении Гор Абрамян.
Большинство пленных, вернувшихся на родину, имеют статус потерпевших в делах, связанных с 44-дневной войной 2020 года.
«Некоторые из них проходят через процесс как потерпевшие по делам о взятии в плен, произошедших на разных участках линии соприкосновения после войны. Со всеми ними будут проведены необходимые следственные действия в рамках соответствующего производства", - отметил Абрамян.