Մոսկվան աջակցում է Նիկոլ Փաշինյանի հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկ»-ին. Ալեքսեյ Օվերչուկ
Մոսկվան աջակցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկի» և Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի չորրորդ փուլի կառուցմանը, որը ֆինանսավորվում է Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի միջոցով, այս մասին Երևանում հայտարարեց ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Այս գծով աջակցության ծավալն այժմ կազմում է 150 միլիոն դոլար, իսկ Քաջարանի թունելի կառուցմանն աջակցելու որոշումը ներկայումս համաձայնեցվում է հիմնադրամի մարմինների կողմից, որտեղ աջակցության ծավալը կկազմի 200 միլիոն դոլար»,- ասաց Օվերչուկը։
Նրա խոսքով` հիմնադրամի ներդրումների ամբողջ պորտֆելը Հայաստանում՝ 10 ծրագրերից, գնահատվում է 533 մլն դոլար, ևս 300 մլն դոլարի ծրագրեր այժմ քննարկման փուլում են։
«Մեր երկկողմ հարաբերություններում չափազանց կարևոր թեման ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում համագործակցությունն է, և մենք երախտապարտ ենք, որ որոշում է կայացվել աշխատանքներ տանել Հայկական ատոմակայանի և ռուսական կողմի միջև շահագործման ժամկետը երկարացնելու ուղղությամբ։ Ինչ վերաբերում է նոր էներգաբլոկներին, ապա այստեղ նույնպես բանակցություններ են ընթանում»,- ասաց Օվերչուկը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ 2023 թվականի հունվարից մինչև սեպտեմբեր Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանից իրականացվել է 269 հազար զբոսաշրջային ուղևորություն։

Алексей Оверчук: Москва поддерживает объявленный Николом Пашиняном «Перекресток мира»
Москва поддерживает «Перекрестек мира» и строительство четвертого этапа дороги Север-Юг, анонсированные премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, который финансируется Евразийским фондом стабилизации и развития, об этом в Ереване сообщил вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
"Объем поддержки по этой линии сейчас составляет 150 миллионов долларов, а решение о поддержке строительства Каджаранского тоннеля в настоящее время согласовывается органами фонда, где объем поддержки составит 200 миллионов долларов", - сказал Оверчук.
По его словам, весь инвестиционный портфель фонда в Армении из 10 проектов оценивается в 533 миллиона долларов, еще 300 миллионов долларов проектов в настоящее время находятся на стадии обсуждения.
«Чрезвычайно важной темой в наших двусторонних отношениях является сотрудничество в области мирного использования атомной энергии, и мы благодарны за то, что было принято решение о продлении срока эксплуатации Армянской АЭС и российской стороны. Что касается новых энергоблоков, здесь тоже ведутся переговоры", - сказал Оверчук.
Он также сообщил, что с января по сентябрь 2023 года из Армении в РФ было совершено 269 тысяч туристических поездок.