ԱՄՆ-ն ողջունում է Թուրքիայի դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործում
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Թուրքիայի իր գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ բոլոր շփումներում, լինի դա հանդիպում, թե հեռախոսազրույց, քննարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
Պաշտոնյան նաև անդրադարձել է Ֆիդանի՝ Բաքվում դեկտեմբերի 14-ին արած հայտարարությանն այն մասին, որ իր կարծիքով՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղության համաձայնագրին։
«Մենք ողջունում ենք այն, որ Թուրքիան արդյունավետ դեր է խաղում այս հակամարտությունը լուծելու հարցում։ Մենք համաձայն ենք արտգործնախարարի ասածի հետ, որ խաղաղությունը հնարավոր է, և մենք կաջակցենք երկու կողմերի ուղիղ բանակցություններին՝ դրան հասնելու համար», - ասել է Միլլերը։

США приветствуют роль Турции в нормализации отношений между Ереваном и Баку
Госсекретарь США Энтони Блинкен обсуждает отношения между Арменией и Азербайджаном при всех своих контактах со своим турецким коллегой Хаканом Фиданом, будь то встреча или телефонный разговор. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Мэтью Миллер коснулся и заявления Фидана, сделанное в Баку 14 декабря, что, по его мнению, Армения и Азербайджан как никогда близки к мирному соглашению.
«Мы приветствуем тот факт, что Турция играет эффективную роль в решении этого конфликта. Мы согласны с тем, что сказал министр иностранных дел, что мир возможен, и мы будем поддерживать прямые переговоры между двумя сторонами для его достижения», - сказал Миллер.