Հուսով ենք՝ շատ շուտով ականատես կլինենք, որ Երևանն ու Բաքուն հասնում են խաղաղության համաձայնագրի․ Ջեյմս Օ՛Բրայեն
15/12/2023 11:06
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ’Բրայենն անդրադարձել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացին ու կողմերի միջև գերիների փոխանակմանը։
«Կարծում եմ, որ իսկապես կարևորն այն է, որ երկու երկրները խոսում են միմյանց հետ և գործնական համաձայնությունների հասնում: Նրանք անցած շաբաթ հայտարարեցին կալանավորվածների ազատ արձակման մասին, իսկ այժմ՝ հենց այս շաբաթ, կալանավորվածներն արդեն տանն են: Նրանք համատեղ հայտարարություն տարածեցին, որն ի ցույց է դնում աջակցություն միմյանց նկատմամբ՝ բազմաթիվ առումներով, ներառյալ նրանց միջազգային ձգտումները, որ, օրինակ, Ադրբեջանը հյուրընկալի կլիմայի հարցերով ՄԱԿ-ի հաջորդ համաժողովը, ինչի իրավունքն այժմ նա ստացավ: Հուսով ենք, դա շահավետ կլինի երկու երկրների համար, ինչպես նաև՝ Հայաստանի միջազգային ձգտումներին: Նման տեսակի աջակցության դրսևորումը երկկողմանի նորմալ հարաբերություններ կառուցելուն ուղղված կարևոր քայլ է: Հուսով ենք՝ շատ շուտով ականատես կլինենք, որ կողմերը հասնում են խաղաղության համաձայնագրի։ Երկու կողմն էլ հայտարարել է, որ շահագրգռված է դա անել: Մենք, նաև Եվրամիության մեր գործընկերները և մյուսները պատրաստ ենք օգնել: Կցանկանայինք տեսնել, որ այս ամենը շուտով իր ավարտին է հասել, քանի որ շուտափույթ խաղաղության կնքումը հսկայական օգուտներ կբերի», - «Ամերիկայի ձայն»-ին տված հարցազրույցում ասել է նա:
Օ՛Բրայենը հիշեցրել է, որ Վաշինգտոնը երկու արտգործնախարարների միջև խաղաղ բանակցությունների մի քանի փուլ է հյուրընկալել՝ հավելելով, որ նորից դա կանեին, եթե կողմերը որոշեին, որ դա կօգնի նրանց խաղաղություն կնքել:
«Մենք պատրաստ ենք օգնել: Երկու կողմերին էլ խրախուսում ենք հանդիպել, և մինչ այժմ յուրաքանչյուրն ասել է, որ պատրաստ է աշխատել այդ նպատակով»,- եզրափակել է Ջեյմս Օ՛Բրայենը:

Джеймс О'Брайен: Мы надеемся, что очень скоро станем свидетелями достижения мирного соглашения между Ереваном и Баку
15/12/2023 11:09
Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен коснулся переговорного процесса между Арменией и Азербайджаном и обмена пленными между сторонами. О'Брайен затронул эту тему в интервью «Голосу Америки».
«Я думаю, что действительно важно, чтобы две страны говорили друг с другом и достигали практических соглашений. Об освобождении пленных объявили на прошлой неделе, и вот, буквально на этой неделе, они уже дома. Страны выступили с совместным заявлением, продемонстрировав поддержку друг другу во многих отношениях, в том числе в их международных устремлениях, например, в том, чтобы Азербайджан провел следующую климатическую конференцию ООН, на что он теперь имеет право. Мы надеемся, что это будет полезно для обеих стран, также и для международных устремлений Армении. Проявление такой поддержки является важным шагом на пути к построению нормальных двусторонних отношений. Мы надеемся, что очень скоро станем свидетелями достижения сторонами мирного соглашения. Обе стороны выразили заинтересованность в этом. Мы, также и наши партнеры по Европейскому Союзу и другие стороны, готовы помочь им в этом. Нам хотелось бы, чтобы все это поскорее закончилось, потому что скорейшее заключение мира принесет огромную пользу», - подчеркнул он.
О'Брайен напомнил, что Вашингтон провел несколько раундов мирных переговоров между двумя министрами иностранных дел, добавив, что они сделают это снова, если стороны решат, что это поможет им заключить мир. «Мы готовы помочь. Мы призываем обе стороны встретиться, и на данный момент каждая из них заявила, что готова работать в этом направлении», - заключил Джеймс О'Брайен.