ՌԴ ընտրություններում լրագրող Եկատերինա Դունցովան կմրցի Պուտինի հետ
Նախաձեռնող խումբը պաշտպանել է լրագրող Եկատերինա Դունցովայի թեկնածությունը ՌԴ նախագահական ընտրություններում։ Դեկտեեմբերի 17-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել է ավելի քան 700 մարդ՝ անհրաժեշտ նվազագույն 500 հոգու դիմաց. Հայտնում է DW-ի ռուսական ծառայությունը։
Այժմ նախաձեռնող խումբը պետք է գրանցվի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում։ Դրանից հետո, մինչև հունվարի 25-ը, Դունցովան պետք է իր առաջադրման համար առնվազն 300 հազար ստորագրություն հավաքի Ռուսաստանի մարզերի բնակիչներից։ Ստորագրությունների իսկությունը կստուգվի։
Եկատերինա Դունցովան լրագրող է, կամավոր որոնողափրկարարական խմբի համակարգող, աշխատել է որպես Ռժևի քաղաքային խորհրդի պատգամավոր։ Նոյեմբերի 16-ին նա հայտարարել է նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու իր մտադրության մասին՝ բացատրելով այս որոշումը նրանով, որ «վերջին տասը տարիների ընթացքում երկիրը սխալ ուղղությամբ է ընթանում. ուղին տանում է ոչ թե դեպի զարգացման, այլ ինքնաոչնչացում»։
Դունցովան հանդես է գալիս Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների դադարեցման, ժողովրդավարական բարեփոխումների և քաղբանտարկյալների ազատ արձակման օգտին: Դեկտեմբերի սկզբին լրագրողը հայտնել էր, որ ՎՏԲ բանկն արգելափակել է իր անունով փոխանցումներն այն բանից հետո, երբ նա դիմել է աջակիցներին՝ խնդրելով ֆինանսական աջակցություն:

На выборах президента России журналистка Дунцова составит конкуренцию Путину
Инициативная группа поддержала в воскресенье, 17 декабря, кандидатуру журналистки Екатерины Дунцовой на выборах президента России. В собрании, прошедшем в конгресс-центре технополиса "Москва", приняли участие более 700 человек, при необходимом минимуме в 500, сообщает dw.com.
Теперь инициативную группу предстоит зарегистрировать в ЦИК. После этого до 25 января Дунцовой необходимо собрать не менее 300 тысяч подписей за свое выдвижение от жителей российских регионов, которые пройдут проверку на подлинность.
Екатерина Дунцов- журналистка и координатор добровольческого поисково-спасательного отряда, работала депутатом Ржевского горсовета. О своем намерении выдвинуться на пост президента она объявила 16 ноября, объяснив это решение тем, что "последние десять лет страна движется в неверном направлении: курс взят не на развитие, а на саморазрушение". Дунцова выступает за прекращение боевых действий, демократические реформы, освобождение политзаключенных.
В начале декабря Дунцова сообщила, что банк ВТБ заблокировал переводы на ее имя после того, как она обратилась к сторонникам с просьбой о финансовой поддержке.