Դա «խաղաղության պայմանագիր» չէ, ստրկացման պայմանագիր է. Իշխան Սաղաթելյան (Տեսանյութ)
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները հերթական այցով Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում էին: Պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանը,  Լևոն Քոչարյանը, Աղվան Վարդանյանը, Ագնեսա Խամոյանը, Աննա Գրիգորյանը, Էլինար Վարդանյանը, Քրիստինե Վարդանյանը և Արման Ղազարյանն  այցելել եցին  Գեղամասար, Կութ և Սոթք համայնքներ, հանդիպեցին  համայնքի բնակիչներին , լսեցին  նրանց մտահոգությունները, բարձրաձայնած խնդիրներն ու  պատասխանեցին համայնքի բնակիչների հարցերին․ տեղեկացնում է yerevan.today-ը։
Սոթքում, դահլիճային հանդիպման ժամանակ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ  Իշխան Սաղաթելյանն ասաց, որ  վերջին մեկ տարվա մեջ իրենց այս  այցն ու հանդիպումը վարդենիսցիների հետ երրորդ անգամ է:
«Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի վարդենիսցիներ մեր այն բոլոր կանխատեսումները, որոնք ունեցել ենք վերջին տարիների ընթացքում, որոնց մասին մեր հանդիպումների ժամանակ, ընդհանրապես, բարձրաձայնել ենք, ցավոք, այդ կանխատեսումների մեծ մասն իրականություն է դարձել : Պատերազմից հետո ակնհայտ էր, որ երկրին, ժողովրդին պարտություն բերած ուժը պետք է հեռանա, որպեսզի կարողանանք մեր մեջքը շտկենք, պետք է հեռանա, որպեսզի կարողանանք փոխել երկրի քաղաքական ուղեգիծը, պետք է հեռանա, գա մի իշխանություն, որը պատրաստ է  իր երկրի տարածքային ամբողջականությունը, Արցախը, իր ժողովրդին պաշտպանելու , որովհետև էն քաղաքական ուժը, որն էսօր շարունակում է գոյություն ունենալ , վերջին տարիների մեր բոլոր դժբախտությունների պատճառն է՝ իր տեսակով, իր գաղափարախոսությամբ, իր ամենօրյա գործունեությամբ.  պատերազմից հետո ակնհայտ էր, որ գլխավոր խնդիրը դառնում է սրանց հեռացնելը»,-ասաց Իշխան Սաղաթելյանը:
«Երբ  երկրիդ իշխանությունները թշնամու խամաճիկներն են, իշխանափոխությունը դառնում է գլխավոր խնդիր… Սրանք 3 տարի է  գիշեր-ցերեկ խոսում են խաղաղությունից հիմա է լ սկսել են խոսել խաղաղության խաչմերուկից , բայց դրա արդյունքում  այսօր թշնամին եկել հասել է մեզանից շատ փոքր հեռավորության վրա, դրա համար Սոթքն անցած տարի ռմբակոծվեց,  երբ ասում ենք՝ Արցախը Հայաստնի Հանրապետության դարպասն է շատերը չէին հասկանում , ասում էին՝ Արցախը տանք խաղաղ ապրենք , պարզվեց՝ Արցախը կորցնելուց հետո ոչ միայն խաղաղ չենք ապրելու, այլ առհասարակ մեր պետության գոյությունը հարցակնաի տակ է…
Հիմնական թեզը սրանց, որով ժողովրդին շարունակում են խաբել ու մնալ իշխանության, հետևյալն է ՝ «ելք չկա, ճար չկա, էս ամեն ինչը նախկիններն են արել, բերել գցել են մեր գրպանը , ու բոլոր նրանք, ովքեր խոսում են պայքարելուց, հայրենիքի սահմանները պաշտպանելուց դրանք  պատերազմ են բերելու ձեզ» և այլն, բայց մեր 30 տարվա պատմության մեջ խաղաղություն է եղել այն ժամանակ , երբ մեր պետությունը, երկրի իշխանությունը պայքարել են են իրենց երկրի պաշտպանության համար»,-ասաց Իշխան Սաղաթելյանը:
«Շատ է  խոսվում Արցախի ճակատագրի հետագայի մասին, էսօրվա իշխանությունները, Ադրբեջանի հետ համատեղ, ամեն ինչ անում են Արցախի էջը վերջնական փակելու համնար, շատ է  խոսվում Արցախի հանրապեությունը լուծարելու հրամանագրի մասին, այդ փաստաթուղթը որևէ իրավական հիմք ու հետևանք չունի , այն չեղարկվելու է և որևէ լեգիտիմ ուժ չունի, մինչ այս պահը չկա որևէ իրավական լիարժեք ամբողջական փաստաթուղթ, որով Արցախը մնում է  Ադրբեջանի կազմում … Որևէ մեկն իրավունք չունի մեր սերունդներ հետագա իրավունքը զիջի ու Արցախի հարցը փակի :  Ամեն օր խոսվում է  «խաղաղության» պայմանագրի մասին. սկսել են իրենց ամբողջ թիմով ժողովրդին համոզել, որ խաղաղության պայամնագիրը, որն իրականում կապտուլյացիայի պայմանգիր է , պետք է օր առաջ ստորագրենք և մեր ժողովրդին բերենք երջանություն. Ժողովո՛ւրդ,  խաբում են ձեզ,  եթե նման պայմանագիր ստորագրվի մեր պետության կենսագործունեությունը հարցականի տակ է դրվելու,  խոսվում է  ադրբեջանցիների վերադարձի մասին, գլխավոր թիրախն էս թևի գյուղերն են, եթե այստեղ ադրբեջանցի բնակեցվեց վաղը կամ մյուս օր ցանկացած դեպքի առիթով Ադրբեջանը ասելու է՝  գնում եմ  իմ քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանեմ , ինչը վտանգավոր է»,-ասաց Իշխան Սաղաթելյանը:

Ишхан Сагателян: Это не «мирное соглашение», это соглашение о порабощении
Депутаты фракции "Армения" Национального Собрания находились с очередным визитом в Варденисском регионе Гегаркуникской области. Депутаты Ишхан Сагателян, Левон Кочарян, Агван Варданян, Агнесса Хамоян, Анна Григорян, Элинар Варданян, Кристине Варданян и Арман Казарян посетили общины Гегамасар, Кут и Сотк, встретились с жителями общин, выслушали их опасения, озвученные проблемы и ответили на вопросы жителей общины, сообщает yerevan.today.
В ходе встречи с жителями общины Сотк депутат фракции "Арения", представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян сообщил, что этот визит и встреча с жителями Вардениса являются третьими за последний год.
«Дорогой народ, уважаемые жители Вардениса, все наши прогнозы, которые были у нас в последние годы, о которых мы говорили во время наших визитов, к сожалению, большинство из этих прогнозов сбылись.
После войны стало очевидно, что политическая сила, принесшая поражение стране и народу, должна уйти, чтобы мы могли выпрямить спину, она должна уйти, чтобы мы могли изменить направление политического развития страны, она должна уйти, чтобы пришла власть, готовая защитить территориальную целостность своей страны, Арцах, и свой народ, потому что та политическая сила, которая продолжает существовать сегодня, является причиной всех наших бед за последние годы, своей сущностью, своей идеологией, своей повседневной деятельностью: после войны стало очевидно, что главная проблема –  убрать их», – сказал Ишхан Сагателян.
Главный тезис этих властей, с помощью которого они продолжают обманывать народ и оставаться у власти, заключается в следующем: «Выхода нет, другого выбора нет, все это сделали предыдущие и возложили на нас, и все те, кто говорит о борьбе, защите границ Родины, они войну принесут вам» и так далее, но в нашей 30-летней истории был мир, когда наше государство, власти страны боролись за защиту своей страны", - сказал Ишхан Сагателян.
"Когда власти твоей страны являются марионетками врага, смена власти становится главной проблемой... Они говорили о мире день и ночь в течение 3 лет, и теперь они начали говорить о перекрестке мира, но в результате сегодня враг подошел к нам на очень небольшое расстояние, поэтому Сотк в прошлом году обстреляли, когда мы говорим, что Арцах - это ворота Республики Армения, многие люди не понимали нас и говорили: отдадим Арцах, чтобы жить в мире, оказалось, что потеряв Арцах, мы не тольконе будем жить в мире, но и вообще существование нашего государства под вопросом...
"Много говорят о дальнейшей судьбе Арцаха, сегодняшние власти вместе с Азербайджаном делают все, чтобы окончательно закрыть страницу Арцаха, много говорят об указе о роспуске Республики Арцах, этот документ не имеет никаких юридических оснований и последствий, он будет отменен так как нелегитимен, до этого момента не существует полноценного юридического документа, согласно которому Арцах остается в составе Азербайджана... Никто не имеет права уступать права наших поколений и закрыть вопрос Арцаха.
О «мирном» соглашении говорят каждый день: начали убеждать народ всей своей командой, что нам следует подписать мирное соглашение, которое на самом деле является соглашением о капитуляции, как можно раньше и принести счастье нашему народу: Люди, вас обманывают, если такое соглашение будет подписано, жизнь нашего государства окажется под вопросом. Идут разговоры о возвращении азербайджанцев, основной мишенью являются села этого крыла, если здесь завтра или послезавтра поселятся азербайджанцы, по любому поводу Азербайджан скажет: я буду защищать права своих граждан, что опасно», - сказал Ишхан Сагателян.