Որպեսզի Հայաստանը որպես պետություն չկորցնի իր էությունը․ ի՞նչ է առաջարկում Կարեն Ճշմարիտյանը
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է․ «Որպեսզի Հայաստանը, որպես պետություն՝ չկորցնի իր էությունը, իսկ հայ ազգն՝ իր ինքնությունը, ի թիվս այլ խնդիրների՝ ներքոհիշյալ նպատակները առաջնահերթ պետք է ներառվեն Հայաստանի ժողովրդի և համայն հայության միասնական օրակարգում.
1. Հայոց ցեղասպանության միջազգայնորեն ճանաչումը, դատապարտումը, և լիարժեք փոխհատուցումը։
2. Թուրքադրբեջանական միության կողմից 1988 թվականից մինչ օրս մարդկության դեմ գործած և պատերազմական բոլոր հանցագործությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանում ապրող հայերի (հատկապես՝ Բաքվի և Սումգայիթի) և Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ցեղասպանության, բռնի տեղահանման միջազգայնորեն ճանաչումը, դատապարտումն ու փոխհատուցումը։
3. Արցախի Հանրապետությունից ու Հայաստանի Հանրապետությունից բռնազավթված տարածքների վերադարձն ու պատճառած վնասների լիարժեք փոխհատուցումը։
4. Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն ու Արցախի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչումը։
Մինչ այդ, Ադրբեջանի կողմից առևանգված Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անհապաղ ազատ արձակումը, նրանց գերեվարման ու խոշտանգման փաստերի միջազգայնորեն ճանաչումը, դատապարտումն ու փոխհատուցումը»։

Чтобы Армения не потеряла свою сущность как государство: что предлагает Карен Чшмаритян?
Бывший министр экономики Республики Армения Карен Чшмаритян на своей странице в Facebook пишет: «Чтобы Армения как государство не потеряла свою сущность, а армянский народ, свою идентичность, среди других проблем, указанные ниже цели должны быть включены в совместную повестку дня народа Армении и всего армянства:
1. Международное признание, осуждение Геноцида армян и полная компенсация за Геноцид.
2. Международное признание, осуждение и компенсация за все военные преступления и преступления, совершенные против человечности Турецко-Азербайджанским Союзом с 1988 года, включая геноцид и насильственное перемещение армян, проживающих в Азербайджане (особенно Баку и Сумгаите) и граждан Республики Арцах.
3. Возвращение оккупированных территорий Республики Арцах и Республики Армения и полное возмещение причиненного ущерба.
4. Реализация права народа Республики Арцах на самоопределение и международное признание Республики Арцах.
Прежде всего - немедленное освобождение похищенных Азербайджаном граждан Республики Арцах и Республики Армения, международное признание фактов их пленения и пыток, осуждение и компенсация за это".