Անվտանգության խորհրդի նիստ է գումարվել․ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Հայաստանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր են քննարկվել
19/12/2023 20:10
Նիստին, բացի ԱԽ անդամներից, մասնակցել են նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, ՀՀ պարենային անվտանգության ապահովմանը, ՀՀ ԶՈւ միասնական կառավարման ավտոմատացված համակարգին և ՀՀ անվտանգությանն առնչվող այլ հարցեր:
Զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և այլ պաշտոնյաներ:

Созвано заседание Совета Безопасности: Обсуждены вопросы, связанные с нормализацией армяно-азербайджанских отношений, безопасностью Армении
19/12/2023 20:21
Под руководством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание Совета безопасности.
Помимо членов Совета безопасности,  во встрече приняли участие  президент республики Ваагн Хачатурян, спикер НС Ален Симонян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр экономики Ваан Керобян, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Саргис Ханданян, руководитель фракции "Гражданский договор" НС Армении Айк Конджорян.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, связанные с регулированием армяно-азербайджанских отношений, продовольственной безопасностью Республики Армения, автоматизированной системой управления Вооруженными Силами Республики Армения и другие вопросы, связанные с безопасностью Республики Армения.
С докладами выступили министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, министр обороны Республики Армения Сурен Папикян, начальник генерального штаба ВС Республики Армения Эдвард Асрян, министр экономики Республики Армения Ваан Керобян и другие официальные лица.