Եվրոպան ֆիքսել է, որ Արմեն Աշոտյանը քաղբանտարկյալ է. Մամիջանյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն այսօր Արմեն Աշոտյանի հերթական դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում խոսեց Արմեն Աշոտյանի կալանքի վերաբերյալ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի արձագանքի մասին:
Հայկ Մամիջանյանի փոխանցմամբ՝ Եվրոպայից արձագանքներն ամենաբարձր մակարդակով են եղել:
«ԵԺԿ հայտարարությամբ  հստակ ֆիքսվում է, որ Արմեն Աշոտյանը քաղբանտարկյալ է, և պահանջ է ներկայացվում ազատ արձակել նրան ու դադարեցնել անհիմն քրեական հետապնդումը։ Սիրիայից կենտրոնամետ դեմոկրատների միությունից դեռևս ամռանը եղել է հայտարարություն, որտեղ շատ հստակ ու չոր ձևակերպումներով նշվում է, որ պարոն Աշոտյանի նկատմամբ կա քաղաքական հալածանք և նա քաղբանտարկյալ է։ Ցանկացած մարդ, որն աշխատել է եվրոպական կառույցների հետ, կարող է ֆիքսել՝ թե՛ այս, թե՛ նախորդող հայտարարությունները բնորոշում են եվրոպական միջազգային կազմակերպությունների վերաբերմունքն այս գործընթացի հանդեպ»,- նշեց Հայկ Մամիջանյանը։
Պատգամավորի բնորոշմամբ, աշխարհի տարբեր հատվածներում քաղաքական դրդապատճառներով քաղաքական տարբեր քրեական գործեր են եղել, բայց Արմեն Աշոտյանի գործն արդեն աբսուրդի ժանրից անդին է։

Мамиджанян: Европа подтвердила, что Армен Ашотян является политзаключенным
Руководитель фракции НС "Честь имею" Айк Мамиджанян сегодня перед очередным заседанием суда по делу Армена Ашотяна беседовал с журналистами о реакции генерального секретаря СЕ на арест Армена Ашотяна.
По словам Айка Мамиджаняна, реакция Европы была на самом высоком уровне.
В заявлении Европейской народной партии четко указано, что Армен Ашотян является политзаключенным, и требуется его освобождение и прекращение необоснованного уголовного преследования. Еще летом было заявление Международного союза демократов-центристов Сирии, в котором очень четко и сухо сказано, что против господина Ашотяна ведется политическое преследование и что он является политзаключенным. Любой, кто работал с европейскими структурами, может зафиксироваь, что и это, и предыдущие заявления характеризуют отношение европейских международных организаций к этому процессу", - отметил Айк ​​Мамиджанян.
По словам депутата, в разных частях мира были возбуждены различные политические уголовные дела с политическими мотивами, но дело Армена Ашотяна уже выходит за рамки жанра абсурда.